Maria Telkes bohaterką Google Doodle. Kim była?
Google po raz kolejny uhonorowało osobę, która miała realny wpływ na naszą codzienność. 12 grudnia logo popularnej wyszukiwarki przypomina o Marii Telkes - węgiersko-amerykańskiej fizyczce i pionierce w dziedzinie badań nad elektrycznością. Co zawdzięczamy jej odkryciom? Telkes wynalazła kilka urządzeń, które są używane do dzisiaj.
Maria Telkes była nazywana Królową Słońca. Wierzyła, że "moc słońca może zmienić ludzkie życie". To właśnie zielona energia, pozyskiwana od gwiazdy centralnej stała się głównym elementem jej pracy badawczej i konstruktorskiej. Google postanowiło docenić jej osiągnięcia, przypominając postać kobiety-naukowiec.
Maria Telkes. Kim była?
Maria Telkes urodziła się w Budapeszcie w 1900 roku. Na Węgrzech spędziła dzieciństwo oraz ukończyła naukę. Kobieta studiowała chemię fizyczną na Uniwersytecie Eötvösa Loránda w Budapeszcie, gdzie w 1924 roku uzyskała tytuł doktora. Rok później Telkes przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła pracę jako biofizyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piękne zdjęcia Ziemi. Google dzieli się nowymi fotografiami
W późniejszych latach węgierska naukowiec brała udział w badaniach nad energią słoneczną - to właśnie tej dziedzinie poświęciła większość swojej pracy. W trakcie kariery Telkes uzyskała ponad 20 patentów - w głównej mierze na urządzenia wykorzystujące do pracy promienie słoneczne.
Maria Telkes. Wynalazki
Praca naukowa i badawcza Telkes pozwoliła lepiej poznać i wykorzystać energię słoneczną w wielu praktycznych urządzeniach. Sama naukowiec była konstruktorką mechanizmów i aparatur, które podczas działania wykorzystywały moc promieni słońca. Węgierska naukowiec wynalazła m.in. destylator słoneczny, który pozwala odparowywać wodę morską. Po skropleniu staje się ona zdatna do picia. Wynalazek ten uratował życie wielu osób — marynarzy i pilotów — którzy porzuceni na morzu, przez długi czas dryfowali w wodzie. Celem Telkes było stworzenie urządzeń, które przy niskich kosztach pracy, zapewniałyby wodę pitną dla mieszkańców biednych i suchych regionów świata.
Maria Telkes jest także twórcą piekarnika zasilanego energią słoneczną. Ten wynalazek jest w niektórych zakątkach Ziemi używany do dziś. Węgierska naukowiec brała również udział w projektach dotyczących budowy domów zasilanych energią słoneczną oraz w przedsięwzięciach obejmujących wykorzystanie zielonej energii w ekstremalnych warunkach, np. w kosmosie.
Maria Telkes zmarła w 1995 roku. Jej praca — jeszcze za życia — została doceniona przez środowisko naukowe. Kobieta otrzymała wiele nagród za swoją pracę - m.in. Inauguracyjną Nagrodę Stowarzyszenia Inżynierów czy Nagrodę Charlesa Greeleya Abbota. W 2012 roku została pośmiertnie wprowadzona do amerykańskiej Narodowej Galerii Sław Wynalazców.
Maria Telkes w Google Doodle
Popularna wyszukiwarka internetowa postanowiła uhonorować węgierską naukowiec w 122. rocznicę jej urodzin. Zmienione logo Google mogą podziwiać mieszkańcy zaledwie kilku krajów na świecie. Oprócz Polski są to: Stany Zjednoczone, Islandia, Szwecja, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Szwajcaria oraz Indie. 12 grudnia 2022 logo wyszukiwarki zmieniło się jednak również w innych miejscach na Ziemi. W Indonezji uczczono 77. rocznicę urodzin Donalda Pandiangana, indonezyjskiego sportowca. W Kenii świętowany jest zaś Dzień Niepodległości 2022.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.