Niesamowite odkrycie na Węgrzech
Archeolodzy odkryli we wschodniej części Węgier pozostałości dużej osady, która powstała 4000 lat temu - donosi węgierski serwis MTI.
Odkrycia dokonał zespół archeologów z Muzeum Deriego w Debreczynie podczas prac ziemnych, związanych z rozbudową lokalnej sieci kanalizacyjnej w mieście.
Jak poinformował Krisztian Szilagyi, kierujący pracami zespołu 40 archeologów na terenie o powierzchni 2 hektarów, naukowcy zidentyfikowali pozostałości dużej osady z epoki brązu, która była zamieszkana także w okresach późniejszych.
Osada powstała w okresie 2700-2500 r. p.n.e., a odnalezione przez naukowców pozostałości wskazują także na późniejsze fazy wykorzystania tego miejsca jako ludzkiego siedliska - druga faza w okresie sarmackim (II-III w. n.e.) oraz najmłodsza w okresie VIII-IX w.
Zdaniem archeologów, odkryta osada jest największym tego typu znaleziskiem we wschodniej części Węgier.
Naukowcy odnaleźli na stanowisku wiele artefaktów i przedmiotów codziennego użytku, a także dwa ludzkie szkielety, które - ich zdaniem - są nieoczekiwanym odkryciem, gdyż w epoce brązu zwykle ciała zmarłych były poddawane kremacji.