Wpadka Google. Błąd w Doodle o pizzy. Co na to Włosi?
Pizza w Google Doodle. Internetowy gigant pomylił datę wpisania dania na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Zamiast 2007 roku jak podaje Google, neapolitańska pizza została wpisana na listę w 2017.
Przed czterema laty w grudniu 2017 roku sztuka kulinarna neapolitańskiego "Pizzaiuolo" została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Tym samym Google zadarło z Włochami, podając błędnie datę tego wydarzenia.
Neapolitańska sztuka robienia pizzy
Neapol jest uznawany za miejsce narodzin jednego z najpopularniejszych dziś dań na świecie. Chodzi oczywiście o pizzę. Chociaż, okrągłe i wypiekane placki znane były praktycznie wszystkim kulturom starożytnym to płaski placek z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, z serem i w formie, którą dzisiaj znamy, narodził się w XVIII wieku w Neapolu.
Zobacz też: "Szansa bliska zeru". Synoptyk nie ma dobrych informacji
To właśnie tam zaczyna się historia pizzy: historia, która jest połączona z wiekami globalnej migracji, rozwoju gospodarczego i ewolucji technologicznej.
Pojawienie się pizzerii w Neapolu wzbudziło zainteresowanie samego Ferdynanda II Burbona, króla Obojga Sycylii, który przyczynił się do spopularyzowania dania. Zgodnie z legendą, popularna "margherita" powstała w 1889 roku kiedy to jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej nową wersję dania pizzę z mozzarellą i to na jej cześć została nazwana.
Obecnie szacuje się, że każdego roku na całym świecie spożywa się około pięciu miliardów pizz. W samych tylko Stanach Zjednoczonych ma to być 350 kawałków na sekundę.
Fatalna pomyłka Google
W 2017 po latach starań popularny placek trafił w końcu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Google podało natomiast, że miało to miejsce w 2007 roku.