Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
onz
19-06-2007 (14:50)

Maria Kaczyńska parzyła herbatę z Wielkim Mistrzem


Żona prezydenta Maria Kaczyńska spotkała się
w Belwederze z Ambasadorem Dobrej Woli przy ONZ, Wielkim
Mistrzem Drogi Herbaty Genshitsu Sen i wzięła udział w ceremonii
parzenia herbaty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maria Kaczyńska parzyła herbatę z Wielkim Mistrzem
(PAP)
Podziel się

Galeria

[

Podziel się

]( http://wiadomosci.wp.pl/maria-kaczynska-na-drodze-herbaty-6038692090164353g )
Maria Kaczyńska na Drodze Herbaty

Podziel się

Spotkanie zbiegło się z przypadającą w 2007 roku 50. rocznicą wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

W komunikacie zwrócono uwagę, że w krajach, w których Wielki Mistrz złożył wizytę, ceremonie tradycyjnego parzenia herbaty były organizowane dla najważniejszych osobistości państwa. Od roku 1958 odbyło się takich ceremonii kilkadziesiąt w różnych miejscach na świecie, m.in. dla prezydenta USA i Niemiec, premiera Kanady.

Genshitsu Sen uważa, że picie herbaty oznacza w praktyce życie w pokoju, harmonii i brak podziałów. Dlatego wierzę, że gdyby myśl ta była szerzej znana na świecie, nie byłoby czegoś takiego jak wojny - podkreślił Wielki Mistrz podczas poniedziałkowego wykładu na Uniwersytecie Warszawskim.

W trakcie spotkania w Belwederze Maria Kaczyńska otrzymała w upominku zestaw do parzenia zielonej herbaty. Wielkiemu Mistrzowi podarowała miedzioryt przedstawiający Zamek Królewski oraz parę lalek w strojach krakowskich.

Dr Genshitsu, XV Wielki Mistrz Drogi Herbaty Urasenke jest głową rodu Urasenke, pielęgnującego tradycję Drogi Herbaty. Urodził się w roku 1923 w Kioto w Japonii jako najstarszy syn Tantaisaia Soshitsu, który był 14. głową rodu Urasenke. Ukończył studia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Doshisha w Kioto, studiował także na Uniwersytecie Hawajskim. Jest doktorem filozofii.

Otrzymał rozliczne odznaczenia za zasługi w dziedzinie kultury w Japonii i za granicą. Jest oficerem francuskiego orderu Legii Honorowej. Pełni wiele funkcji publicznych, między innymi jest Ambasadorem Dobrej Woli przy ONZ.

Polub WP Wiadomości