Trwa ładowanie...
d39d8gn
lgbt

Marcin ma narzeczonego. Nie wzięli ślubu nawet za granicą

Polskie pary homoseksualne coraz częściej decydują się na ślub za granicą. Ślub, który w Polsce jest nieważny, więc z chwilą przekroczenia granicy stają się formalnie osobami stanu wolnego. Poznaliśmy Marcina, który ma narzeczonego. - Postanowiliśmy, że nie będziemy na siłę i sposobem się "pobierać". To niegodne - mówi WP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marcin ma narzeczonego. Mówi, dlaczego nie zdecydował się na ślub nawet za granicą
Marcin ma narzeczonego. Mówi, dlaczego nie zdecydował się na ślub nawet za granicą (Archiwum prywatne)
d39d8gn

Pamiętacie Emilię i Agatę?Kobiety wzięły ślub w Berlinie i w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie walczyły o transkrypcję aktu małżeństwa do polskich akt stanu cywilnego. Sąd ich sprawę oddalił. Tłumaczyły, że mają wiele trudności na co dzień i mętlik w dokumentach w związku z brakiem tej transkrypcji.

- To sprawia wiele problemów. Przy podpisywaniu różnych dokumentów musimy oświadczać jakiego jesteśmy stanu. A według polskiego prawa jesteśmy wolnego - mówiła WP Agata Kowalska. I dodała, że to realne kłopoty, które przeżywają w każdym urzędzie i instytucji.

"Polska wyklucza"

Poznajcie Marcina. Marcin ma partnera Łukasza. Nie formalizowali związku ani za granicą, ani w żaden dostępny prawnie sposób w Polsce. - Nasza ceremonia miała formę zaręczyn, ale my powiedzieliśmy sobie, że to jest nasz ślub - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską. Łukasza nazywa "mężem".

d39d8gn

- Postanowiliśmy, że nie będziemy na siłę i sposobem się "pobierać". To niegodne i poniżające ze strony organizacji, jaką jest państwo polskie. Wykluczające nas z życia społecznego ze względu na jakąś wrodzoną cechę genetyczną - tłumaczy. I mówi o problemach.

- Brak możliwości sformalizowania naszego związku to przede wszystkim szereg szykan formalnych, które czekają nas, gdy któryś z nas zapadnie na ciężką chorobę, a drugi nie będzie mógł w sposób domyślny być obecny przy decyzjach medycznych i dokumentacji. To również brak możliwości wspólnego rozliczania się z podatków, gdy prowadzimy wspólne gospodarstwo, to kłopoty z dziedziczeniem - musimy papiery podpisać zawczasu i na wszelki wypadek... To szereg formalnych spraw - wymienia.

Opowiada też, że są drobne sytuacje, w których wydawałoby się, że problem może nastąpić, ale na szczęście go nie ma. - Chociażby poczta. Za każdym razem, gdy odbieram z poczty awizowaną przesyłkę do Łukasza, to mówię, że to do męża. A każdy z nas ma swoje nazwisko. I co ciekawe, jeszcze nigdy nie spotkałem się z odmową wydania przesyłki. Raczej bym powiedział, że po drugiej stronie następowała wręcz życzliwość. A odbierałem przesyłki już kilkukrotnie w ciągu ostatniego roku.

d39d8gn

Mówi też, że "przy obecnej narracji, to również powszechny hejt, który trzeba wziąć na barki". - To coś, co wierci ci dziurę w mózgu, ale w tle. Dopóki jesteś wśród tej społeczności i na tym terytorium, to nie możesz go wyłączyć - podsumowuje.

Kobiety walczą dalej

Agata i Emilia zapowiedziały, że będą walczyć dalej. Decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżą do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Mamy nadzieję, że on pochyli się z troską nad art. 8 i 14 Europejskiej Karty Praw Człowieka i stwierdzi, że to jest właśnie sprawa typu urzędowego - mówiły WP.

- Czekamy na sporządzenie uzasadnienia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Później będziemy mieć 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej. W tej chwili na jej rozpoznanie czeka się około dwóch lat. To dużo, ale z drugiej strony w tym czasie może się coś zmienić na naszą korzyść - sądy mogą zmienić punkt widzenia, a może pojawi się nowe międzynarodowe orzecznictwo. Wówczas ten upływ czasu sprawi, że będziemy mieć więcej argumentów - mówi WP adwokatka Agaty i Emilii, mec. Anna Mazurczak.

Zapowiada również, że po wyczerpaniu wszystkich możliwości w kraju, sprawa zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

d39d8gn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d39d8gn

d39d8gn
d39d8gn
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów