Marcin Kierwiński i Marcin Ociepa gośćmi programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) oraz wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (Porozumienie).
26.05.2021 08:09
Co dziś w programie? Dziennikarze Wirtualnej Polski dotarli do 24 ksiąg wieczystych premiera oraz jego małżonki. Jak ustalili reporterzy Szymon Jadczak oraz Patryk Słowik Iwona i Mateusz Morawieccy posiadają majątek szacowany na blisko 40 mln złotych. Znalazły się w nim mieszkania oraz domy w prestiżowych lokalizacjach w Polsce, a także działki.
Przypomnijmy, że pod koniec 2013 państwo Morawieccy zawarli umowę o podziale majątku. Od tego czasu premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które należą do jego żony.
Po publikacji raportu NIK dotyczącego wyborów kopertowych Marian Banaś składa kolejne zawiadomienia do prokuratury - tym razem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. - Zawiadomienie jest w prokuraturze, jest objęte tajemnicą śledztwa, nie będę się w tej sprawie więcej wypowiadał (...), to już jest w gestii prokuratury, co będzie dalej z tym robiła - mówił w Sejmie Banaś.
Na wnioski prezesa NIK zareagowała Koalicja Obywatelska. Największy opozycyjny klub parlamentarny zapowiada złożenie serii winsoków o odwołanie ministrów: Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego i Michała Dworczyka. - Nie ma możliwości by ludzie, wobec których stawiane są zarzuty popełnienia przestępstwa, działania poza uprawnieniami, naruszenie prawa, spełniały dalej pełnione funkcje - informował w Sejmie Borys Budka.
Sejm - procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich rusza od nowa. Termin zgłaszania kandydatur mija w czwartek - tym razem ze strony KP PiS następcę Adama Bodnara ma zaproponować koalicyjne Porozumienie. Ugrupowanie wicepremiera Gowina rekomenduje na stanowisko RPO prof. Marka Konopczyńskiego. Zgodnie z konstytucją Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Sejm zwykłą większością głosów. Musi jednak uzyskać zgodę Senatu, w którym również głosowanie przeprowadzane jest zwykłą większością.