Manipulowano danymi wywiadu, by uzasadnić inwazję Iraku
W raporcie przedstawionym w Kongresie, Inspektorat Generalny Pentagonu zgromadził kolejne dowody, że najbliżsi współpracownicy byłego szefa tego resortu Donalda Rumsfelda manipulowali informacjami wywiadu, aby uzasadnić inwazję w Iraku.
Raport bezpośrednio obciąża byłego podsekretarza obrony ds. politycznych Douglasa Feitha, który - jak stwierdzono - "był z góry nastawiony na to, by znajdować znaczące powiązania między Irakiem a Al-Kaidą".
Feith upierał się, że reżim Saddama Husajna współpracował z siatką Osamy bin Ladena, chociaż CIA i inne służby wywiadowcze podkreślały, że nie ma na to wystarczających dowodów.
Były podsekretarz stanu - który odszedł z Pentagonu w 2005 r.- sporządził w 2002 r. memoriał, w którym zawarł swoją ocenę zagrożenia, jakie rzekomo stwarzał Irak. Raport Inspektoratu Generalnego określił go jako dokument o "wątpliwej jakości i wiarygodności".
Stwierdził też, że memoriał Feitha - poparty przez cywilne kierownictwo resortu z Rumsfeldem i jego zastępcą Paulem Wolfowitzem (obecnie prezes Banku Światowego) - był nie tyle analizą faktów, co wyrazem politycznych poglądów i uprzedzeń neokonserwatystów, do grona których autor należał.
W raporcie Inspektoratu Generalnego nie oskarża się Feitha, że naruszył prawo, ani że świadomie wprowadził w błąd Kongres, gdzie analizy wywiadu na temat Iraku są omawiane i dyskutowane.
Jednak senator Carl Levin, demokratyczny przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych, do której trafił raport, powiedział, że dane wywiadu na temat powiązań rządu Iraku z Al-Kaidą były manipulowane przez wysokich rangą funkcjonariuszy ministerstwa obrony, aby usprawiedliwić decyzję administracji o inwazji Iraku.
Tomasz Zalewski