Trwa ładowanie...
d1w33pw
Manifestacje KOD w różnych miastach Polski. W stolicy rozwiązana po alarmie bombowym
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Manifestacje KOD w różnych miastach Polski. W stolicy rozwiązana po alarmie bombowym

• W Warszawie i kilkunastu miastach w Polsce odbyły się manifestacje KOD
• Warszawska demonstracja rozwiązana po alarmie bombowym
• Pikiety zorganizowano w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego
• Lider KOD Mateusz Kijowski: mamy wolności i będziemy o nie walczyć
• Pojawiły się hasła: "Stop psuciu demokracji", "Pod osłoną nocy, PiS kraj na dno stoczy"
• Hasłem demonstracji było: "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję"
• Agnieszka Holland: demokracja jest jak powietrze - odbierają nam ją, udusimy się w tym smogu
• Protest Polaków w Brukseli. "To powolne niszczenie demokracji"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1w33pw

W Warszawie i w innych dużych miastach odbyły się manifestacje Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Zaprotestowali przeciw działaniom większości parlamentarnej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego oraz w obronie demokracji.

Uczestnicy manifestacji mieli ze sobą hasła, m.in. "Stop psuciu demokracji", "Pod osłoną nocy, PiS kraj na dno stoczy", "Dość nocnych zmian", "Trybunał gwarantem demokracji", "Ręce precz od Trybunału".

d1w33pw

W Warszawie uczestnicy manifestacji zapełnili cały plac przed Sejmem. - Mamy wolności i będziemy o nie walczyć i o nie zabiegać" - mówił lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Według władz Warszawy, na które powołuje się Informacyjna Agencja Radiowa, w manifestacji wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Szacunki policji mają być podane po 15.00.

Swoje poparcie dla idei manifestacji wyraziła reżyser Agnieszka Holland, która powiedziała, że PiS oszukał wyborców. - Demokracja jest jak powietrze - odbierają nam ją i niedługo możemy zacząć się dusić w tym smogu - podkreśliła.

Warszawska manifestacja KOD rozwiązana po alarmie bombowym

Przed godz. 14 zakończyła się warszawska manifestacja KOD, którą rozwiązano z uwagi na anonimowy telefon o podłożeniu ładunku wybuchowego.

d1w33pw

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji Mariusz Mrozek poinformował, że do Centrum Powiadomienia Ratunkowego zadzwonił ktoś anonimowo z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Policja poinformowała o tym organizatora. - Rekomendacja Centralnego Biura Śledczego była taka, że nie jest konieczne przeprowadzenie ewakuacji; decyzja należała do organizatorów - powiedział Mrozek.

Organizatorzy zdecydowali o rozwiązaniu zgromadzenia, które planowano pierwotnie do godz. 15. Rozchodząc się, uczestnicy manifestacji dzielili się opłatkiem; śpiewano kolędy, odśpiewano też hymn narodowy.

d1w33pw

Polska jak Gwiezdne Wojny: rząd jest po ciemnej stronie mocy, a demonstranci - po jasnej

Zebrani skandowali: "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję", "Jesteśmy równi", "Damy radę", "Obronimy demokrację".

Podobne pikiety KOD zorganizował w 23 polskich miastach; m.in. w Krakowie, Tarnowie, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku oraz za granicą: w Brukseli pod biurem Stałego Przedstawicielstwa RP, a także przed polskimi ambasadami w Berlinie, Londynie i Tokio.

W Gdańsku przy pomniku Neptuna pikowało około tysiąca osób. Sprzeciwiali się nielegalnym - ich zdaniem - działaniom rządu wobec Trybunału Konstytucyjnego. Prowadzący manifestację Radomir Szumełda porównał sytuację w Polsce do... Gwiezdnych Wojen i stwierdził, że rząd jest po ciemnej stronie mocy, a demonstranci - po jasnej.

d1w33pw

W Toruniu przy pomniku Kopernika zebrało się kilkaset osób. Przynieśli flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty: "Polacy drugiego sortu", "Oddaj księżyc, zabierz Dudę", "precz z kaczyzmem". Obecny na pikiecie poseł PO Arkadiusz Myrcha mówił, że zebrani domagają się poszanowania podstaw państwa demokratycznego.

Na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach było kilka tysięcy osób. Protestujący mówili, że chcą, by rządzący przestrzegali przepisów konstytucji.

Ponad 800 osób zgromadziła demonstracja Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie. Jej uczestnicy zebrali się na Placu Litewskim pod hasłem "Obywatele dla demokracji".

"Demokrację obronimy", "Andrzeju dzielny, bądź samodzielny" - skandowało trzy tysiące szczecinian pod pomnikiem Czynu Polaków. - Naszą lokalną inicjatywą jest aby obudzić prezydenta, który nas podzielił i osierocił - mówiła Magdalena Filiks, szefowa KOD w Zachodniopomorskiem. Manifestujący przynieśli ze sobą duże kartonowe zegary, uruchomili też budziki w swoich telefonach. - Prezydent składał przysięgę na konstytucję, którą dziś łamie. To jest pełzająca rewolucja. Nasz naród potrafił wielokrotnie skutecznie protestować, może i tym razem się uda - mówili szczecinianie.

d1w33pw

Protest w Brukseli. Mycielski: to powolne niszczenie demokracji

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w Brukseli przed Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE, by protestować przeciw działaniom PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego. Manifestanci mieli ze sobą flagi Polski i UE, a także transparenty po polsku, angielsku i francusku z hasłami przeciw niszczeniu demokracji.

- Nie negujemy wyników wyborów, w których większość zdobyło PiS, ale chcemy pokazać, że nie godzimy się na to, co robi ta partia, bo to powolne niszczenie demokracji - mówił Marcin Mycielski, koordynator unijnej sekcji KOD.

Manifestacja pod hasłem: "Obywatele dla demokracji" przeszła ulicami Warszawy także w ubiegłą sobotę; wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Od ponad miesiąca trwa klincz związany ze statusem i liczbą sędziów TK. Rząd, prezydent Andrzej Duda i PiS uważają, że sprawa jest zamknięta po wyborze przez obecny Sejm nowych pięciu sędziów TK - po uchwaleniu przez Sejm, że wybór pięciu sędziów TK, przez poprzedni Sejm nie miał mocy prawnej. PO, Nowoczesna i PSL uważają, że prezydent powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, których wybór TK uznał za konstytucyjny.

d1w33pw

Podziel się opinią

Share

d1w33pw

d1w33pw
Więcej tematów