Mandat za zaparowane szyby w samochodzie? Taryfikator przewiduje wysoką karę

Zimowe warunki dają się we znaki kierowcom. Ci, przed rozpoczęciem jazdy, muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu, które pomoże zapewnić bezpieczeństwo podróży. Kierujący poza odśnieżeniem auta oraz pozbyciem się lodu i szronu z szyb, powinni pamiętać o odpowiednim odparowaniu szyb. W przeciwnym przypadku narażają się na mandat oraz punkty karne.

Zima w Polsce. Mandat za zaparowane szyby w samochodzie?
Zima w Polsce. Mandat za zaparowane szyby w samochodzie?
Źródło zdjęć: © Unsplash

Zima dla kierowców wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Należy do nich między innymi nakaz odśnieżenia pojazdu oraz przygotowania go do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. W przeciwnym wypadku na kierującego może zostać nałożona grzywna oraz punkty karne. Nieoczywistym przewinieniem, za które kierujący może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jest jazda z zaparowanymi szybami. O te nietrudno natomiast zimą.

Mandat za zaparowane szyby. Na jakiej podstawie?

Jak wyjaśnia Kodeks Drogowy, "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego (...) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Feralne skrzyżowanie w Rykach. Dwa potrącenia pieszych w jeden dzień

Pole widzenia kierowcy może natomiast zostać ograniczone zarówno przez śnieg, lód czy brud zalegający na szybach, jak i parę wodną. Jak informuje serwis moto.pl "kilka lat temu boleśnie przekonała się o tym mieszkanka Warszawy, która prowadziła samochód z zaparowanymi szybami. Przez ograniczoną widoczność potrąciła pieszego. Sprawa trafiła do sądu".

Mandat za zaparowane szyby w samochodzie. Ile wynosi?

Wysokość kary, jaka może zostać nałożona na kierowcę, poruszającego się pojazdem, którego przygotowanie nie zapewnia dostatecznego pola widzenia oraz bezpieczeństwa w ruchu, zależy od przepisu, który zostanie zastosowany w tym przypadku.

Portal auto-swiat.pl podaje, że zgodnie z taryfikatorem, "Policja, widząc kierowcę poruszającego się autem z zaparowaną przednią szybą lub zaparowanymi szybami może ukarać go mandatem w wysokości od 20 do 500 zł".

Jak jednak informuje art. 97 Kodeksu wykroczeń, "Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany". Ponadto na kierującego mogą zostać nałożone punkty karne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)