Mandat za brak szczepienia u dzieci. Resort Zdrowia bije na alarm
Jak przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, tylko w 2022 roku z obowiązku szczepień dzieci nie wywiązało się ponad 72 tysięcy rodziców. Ministerstwo Zdrowia, by zapobiec wzrostowi tej liczby w kolejnych latach, rozważa możliwość uproszenia procedur, dotyczących nakładania mandatów za brak zaszczepienia dzieci.
13.07.2023 | aktual.: 13.07.2023 13:23
Liczba rodziców, którzy rezygnują z obowiązkowych szczepień swoich dzieci rośnie niemal rokrocznie. Tematem tym, jeszcze w czerwcu 2023 roku postanowili zająć się członkowie Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Jak wówczas zapowiadano, resort przymierza się do nowelizacji przepisów, które ostatecznie miałyby uprościć procedury dotyczące nakładania na rodziców mandatów za uchylenie się od obowiązku szczepienia dzieci.
Kary za brak szczepienia. Procedury są wieloetapowe
Na obowiązek szczepień małoletnich wskazują artykuł 2 oraz 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Wspomniane przepisy nie określają jednak kar, które mogą zostać zastosowane wobec rodziców, bądź opiekunów, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak jednak w czerwcu w rozmowie z portalem prawo.pl precyzował rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Szymon Cienki, kary za brak szczepienia dzieci, mogą zostać nałożone na podstawie innych przepisów. "Na osoby uchylające się od szczepień może zostać nałożona kara pieniężna. Odbywa się to w ramach procedury administracyjnej, na podstawie art. 26 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Postępowanie wszczyna i nadzoruje powiatowy państwowy inspektor sanitarny".
Jak dalej wskazuje portal, Państwowa Inspekcja Sanitarna nie nakłada kar pieniężnych na rodziców - jednak jako wierzyciele obowiązku, mogą wstąpić do odpowiedniego wojewody o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec rodziców lub opiekunów, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia dzieci.
Mandat za brak szczepienia u dzieci. Ile wynosi? MZ planuje uproszczenie procedur
Temat obowiązkowych szczepień u dzieci stanowił jedną z kwestii, poruszanych w trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia, które odbyło się na początku czerwca 2023. Jak wówczas wskazywał dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ, Dariusz Poznański, resort pracuje nad zmianą przepisów dotyczących szczepień.
- Przede wszystkim wprowadzi obowiązek elektronicznej karty szczepień. W chwili obecnej jest ona fakultatywna, natomiast co do zasady występuje jeszcze w formie papierowej - wskazywał Poznański, dodając, że zmianie mają ulec także procedury dotyczące prowadzenia postępowania egzekucyjnego osób, które uchylają się od obowiązku szczepień dzieci. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem wprowadzić formułę mandatową.
Obecnie - w myśl artykułu 121 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - wysokość kary za brak szczepienia dzieci może wynieść maksymalnie 10 tysięcy złotych (gdy nakładana jest jednorazowo). W przypadku wielokrotnego nałożenia mandatu za brak szczepienia dzieci, wysokość kar może sięgać natomiast 50 tysięcy złotych.