Trwa ładowanie...
d3fdxaa

Małgorzata Gersdorf przerywa urlop. Wraca do Sądu Najwyższego

Małgorzata Gersdorf z powodu "dynamicznie zmieniającej się sytuacji w sądzie" wraca do Sądu Najwyższego. Może to mieć związek ze złożonym w Sejmie projektem ustawy, który zmienia sposób wyboru m.in. I prezesa SN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa dyskusja, czy Małgorzata Gersdorf dalej jest I prezes SN
Trwa dyskusja, czy Małgorzata Gersdorf dalej jest I prezes SN (PAP, Fot: Marcin Obara)
d3fdxaa

"Uprzejmie informuję, że dzisiaj - 17 lipca 2018 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy" - poinformował rzecznik SN Michał Laskowski.

Jak podało RMF FM, Gersdorf nie będzie orzekać. Zajmie się "sprawami organizacyjnymi". We wtorek pojawiła się w swoim biurze. Powodem nagłego powrotu mogą być szykowane przez parlament ustawy dotyczące m.in. wyboru I prezesa SN.

W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu.

Zobacz także: Wassermann o sytuacji z 2015 roku: "Wtedy im to nie przeszkadzało"

We wtorek rano Obywatele RP poinformowali, że rozmawiali z rzecznikiem Sądu Najwyższego. Sędzia Michał Laskowski miał im wtedy przekazać, że Gersdorf wydłużyła urlop do poniedziałku.

d3fdxaa

Gersdorf uważa, że jest I prezes SN. PiS ma inne zdanie

Początkowo podawano, że Gersdorf będzie przebywać na urlopie do 19 lipca. - Na razie - zaznaczał rzecznik Laskowski, informując o terminie. W związku z uchwaleniem ustawy o SN trwa dyskusja dotycząca długości kadencji I prezesa Sądu Najwyższego.

Zgodnie z niektórymi interpretacjami Gersdorf nie pełni już swojej funkcji, ponieważ ukończyła 65 rok życia i nie złożyła odpowiedniego oświadczenia o woli dalszego sprawowania urzędu. Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają, wskazując, że to Konstytucja RP precyzuje, ile lat trwa kadencja osoby zajmującej to stanowisko.

d3fdxaa

Małgorzata Gersdorf zaznaczyła, że formalnie nie ukończyła jeszcze 65 roku życia i nastąpi to 28 lipca, więc zapisy ustawy jej nie obowiązują i pozostaje sędzią w stanie czynnym.

Źródło: sn.gov.pl, RMF FM, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fdxaa

Podziel się opinią

Share

d3fdxaa

d3fdxaa
Więcej tematów