WP

PiS chce zmian wyboru prezesa SN. Jest projekt ustawy

PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o prokuraturze. Zmiany dotyczą m.in. procedury obsadzania stanowisk sędziowskich w SN i procedury wyboru I prezesa SN. W myśl proponowanych przepisów ma do tego dojść już po obsadzeniu 2/3 stanowisk sędziów Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szykują się zmiany na stanowisku prezes SN?
Szykują się zmiany na stanowisku prezes SN? (PAP)
WP

Projekt ustawy pojawił się już na stronie internetowej Sejmu. Liczy 54 strony.

"Nadanie nowego brzmienia art. 111 § 5 służy zaś umożliwieniu szybszego - z pożytkiem dla funkcjonowania Sądu Najwyższego - doprowadzenia do powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, już po obsadzeniu 2/3 stanowisk sędziów Sądu Najwyższego" - można przeczytać na łamach dokumentu.

To oznacza, że do wskazania nowego I prezesa SN wystarczy 80, a nie 110 sędziów Sądu Najwyższego.

WP

To jednak nie wszystko. Pojawił się również zapis o przepisach antyobstrukcyjnych dot. KRS i wyboru sędziów.

Przypomnijmy: zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie zwrócili się o możliwość przedłużenia orzekania, przeszli w stan spoczynku, w tym pierwsza prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak mówił 3 lipca prezydencki minister Paweł Mucha, prezydent wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN. Również Małgorzata Gersdorf wyznaczyła go, ale na osobę zastępująca ją podczas nieobecności.

WP

Warto również podkreślić, że obecnie w Sądzie Najwyższym są 44 wakaty sędziowskie. Do tej pory do Krajowej Rady Sądownictwa zgłosiły się dwie osoby. Tym samym w SN jest zaledwie 55 czynnych sędziów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP