Trwa ładowanie...

PiS chce zmian wyboru prezesa SN. Jest projekt ustawy

PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o prokuraturze. Zmiany dotyczą m.in. procedury obsadzania stanowisk sędziowskich w SN i procedury wyboru I prezesa SN. W myśl proponowanych przepisów ma do tego dojść już po obsadzeniu 2/3 stanowisk sędziów Sądu Najwyższego.

PiS chce zmian wyboru prezesa SN. Jest projekt ustawyŹródło: PAP
dfmhyl5
dfmhyl5

"Nadanie nowego brzmienia art. 111 § 5 służy zaś umożliwieniu szybszego - z pożytkiem dla funkcjonowania Sądu Najwyższego - doprowadzenia do powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, już po obsadzeniu 2/3 stanowisk sędziów Sądu Najwyższego" - można przeczytać na łamach dokumentu.

To oznacza, że do wskazania nowego I prezesa SN wystarczy 80, a nie 110 sędziów Sądu Najwyższego.

To jednak nie wszystko. Pojawił się również zapis o przepisach antyobstrukcyjnych dot. KRS i wyboru sędziów.

Przypomnijmy: zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie zwrócili się o możliwość przedłużenia orzekania, przeszli w stan spoczynku, w tym pierwsza prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak mówił 3 lipca prezydencki minister Paweł Mucha, prezydent wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN. Również Małgorzata Gersdorf wyznaczyła go, ale na osobę zastępująca ją podczas nieobecności.

dfmhyl5

Warto również podkreślić, że obecnie w Sądzie Najwyższym są 44 wakaty sędziowskie. Do tej pory do Krajowej Rady Sądownictwa zgłosiły się dwie osoby. Tym samym w SN jest zaledwie 55 czynnych sędziów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj