ycipk-1dubxq

Malaria przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp Hosera

Przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp. Henryka Hosera jest malaria. Hierarcha trafił w czwartek do szpitala.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Henryk Hoser
Abp Henryk Hoser (Agencja Gazeta, Fot: Bartosz Bobkowski)
ycipk-1dubxq

Początkowo lekarze nie wiedzieli, co dolega biskupowi warszawsko-praskiemu. Malarię stwierdzono dopiero po serii specjalistycznych badań.

"Postawiona przez lekarzy diagnoza i realizowane procedury medyczne prowadzą do skutecznych efektów leczenia" - napisał w komunikacie biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

- Abp Henryk Hoser w zeszłym roku trzykrotnie był w Afryce, ostatni raz na początku grudnia 2016 r. - wyjaśnił rzecznik diecezji Mateusz Dzieduszycki.

ycipk-1dubxq

Malaria jest ostrą, przewlekłą chorobą pasożytniczą, którą przenoszą samice komara widliszka. Choroba najczęściej występuje w Afryce.

Abp Hoser przez 21 lat, od 1975 do 1996 roku, pracował jako misjonarz w Rwandzie, pełniąc tam różne funkcje; był duszpasterzem, proboszczem, animatorem duszpasterstwa rodzinnego, organizatorem wielu sesji formacji apostolstwa świeckich, promotorem apostolstwa słowa drukowanego. W 1978 r. założył w Kigali Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat oraz Centrum Formacji Rodzinnej (Action Familiale).

Po wojnie domowej w 1994. w Rwandzie, na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go Wizytatorem Apostolskim na Rwandę. Stanowisko to piastował przez dwa lata, do czasu mianowania nowego Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie, w 1996 r.

Abp. Henryk Hoser ma 74 lata, od 2008 r. jest biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. Jest pallotynem, misjonarzem, lekarzem; przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych KEP; jest też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny KEP.

ycipk-1dubxq

oprac. Arkadiusz Jastrzębski

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1dubxq

ycipk-1dubxq