Trwa ładowanie...

Majówka 2020. Święto Pracy 1 maja wolne od pracy

Święto Pracy, Święto Flagi i 3 maja - rocznica uchwalenia konstytucji - to dni wolne od pracy. Majówka 2020 nie będzie jednak zapamiętana jako najlepsza ze względu na koronawirusa. Oto kilka praktycznych informacji na 1 maja.

Share
Majówka 2020. Święto Pracy 1 maja wolne od pracy
Źródło: Getty Images
d3frp5k

Majówka 2020 otwiera się od Święta Pracy. 1 maja to dzień, w którym od 1890 roku świętowali przedstawiciele klasy robotniczej. Od 1950 roku jest obchodzone jako Święto Pracy. W PRL 1 maja odbywały się największe pochody, w trakcie których maszerowano z czerwonymi sztandarami.

Święto Pracy po 1989 roku straciło swój dawny charakter. Obecnie jest traktowane jako dzień wolny od pracy, co gwarantuje ustawa. I pierwszy dzień majówki.

d3frp5k

Majówka 2020. Święto Pracy 1 maja wolne od pracy

Majówka 2020 nie będzie jednak zapamiętana jako najlepsza ze względu na koronawirusa. Wciąż obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięte są hotele i większość szlaków turystycznych. Po świętach wielkanocnych zostały jednak poluzowane obostrzenia i miejsce zamieszkania można już opuszczać nie tylko "w celu zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych".

Majówka 2020. Zobacz rekomendacje ministra zdrowia <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-6217008534210177c">Łukasza Szumowskiego</a>

I etap odmrażania gospodarki i życia społecznego przyniósł m.in. ponowne otwarcie lasów i parków. To tam może skupić się ruch turystyczny w majówkę. Prognoza pogody na 1 maja i kolejne dni nie powinna całkowicie przekreślić planów tego typu. Pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu od osób niebędących domownikami!

Majówka 2020. Święto Pracy 1 maja wolne od pracy. Co z zakazem handlu?

1 maja to jeden z dni wolnych od pracy objętych zakazem handlu. Nie wszystkie sklepy pozostaną jednak zamknięte. Na majówkę przygotowaliśmy listę zawierającą otwarte sklepy.

Dzień Flagi 2020 da nam większy wybór, jeśli chodzi o zakupy. Święto Flagi 2020 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, więc sklepy będą otwarte. 2 maja będzie zatem najlepszym terminem, by zaopatrzyć się na majówkę 2020.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3frp5k

Podziel się opinią

Share
d3frp5k
d3frp5k
Więcej tematów