Tajemniczy kontrakt z Węgrami. Dotarli do sądowych dokumentów
Agencja R4S związana z byłym rzecznikiem PiS Adamem Hofmanem pracowała dla węgierskiego MOL przy przejęciu części majątku Lotosu. Taką informację podały w poniedziałek Onet i TVN24. W tym celu spółka otworzyła węgierskie biuro. Firma zarobiła na fuzji Orlenu z Lotosem.
26.09.2022 | aktual.: 26.09.2022 10:20
Onet i TVN24 ujawniły, że firma związana z Adamem Hofmanem, byłym rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości, zarobiła co najmniej pół miliona złotych na fuzji Orlenu z Lotosem.
Fuzja Orlenu z Lotosem. Były rzecznik PiS na niej zarobił
W czerwcu 2021 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumenty agencji PR, której jednym ze wspólników był Adam Hofman. Przeszukanie miało związek ze śledztwem dotyczącym Zakładów Chemicznych "Police", które należą do Grupy Azoty. Śledczy trafili wtedy na umowę, którą węgierski oddział R4S zawarł z tamtejszym koncernem paliwowym MOL.
R4S trafiła na Węgry dzięki Igorowi Janke - wieloletniemu dziennikarzowi, który od 2018 r. był partnerem agencji PR. W 2012 r. wydał on książkę o węgierskim premierze "Napastnik: opowieść o Viktorze Orbanie", która spodobała się politykowi. Premier Węgier w 2020 r. zjawił się na otwarciu biura R4S w Budapeszcie.
Jak ujawniają media, Adam Hofman od początku 2020 r. jeździł na Węgry razem z Igorem Janke i Robertem Pietryszynem. Spotykali się z szefostwem MOL. We wrześniu 2020 r. ich firma zawarła z węgierskim koncernem kontrakt o wartości 120 tys. euro (550 tys. zł)
Firma Adama Hofmana miała zebrać informację o tym, jak MOL jest postrzegany w Polsce i jak polska opinia publiczna zareagowałaby na wiadomość o zaangażowaniu węgierskiego koncernu na polskim rynku. MOL i R4S zobowiązały się do utrzymania w tajemnicy kontraktu, który miał być obsługiwany przez Igora Janke.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Policja nie ochroniła małego świadka koronnego. “Misiek” zaatakowany w Krakowie (nagranie z bójki)
W styczniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że MOL przejmie 417 stacji benzynowych Lotosu, żeby spełnić warunek konieczny do przejęcia gdańskiego koncernu paliwowego przez Orlen.
Z dokumentów węgierskiego sądu rejestrowego wynika, że w 2021 r. spółka R4S-Consulting Hungary KFT (węgierski oddział R4S) nie zatrudniała ani jednej osoby. Rok później zatrudniała jedną osobę, a przychody spółki wynosiły ok. 3 mln zł.
Adam Hofman nie chciał odpowiedzieć na pytania Onetu, czy otrzymał od Węgrów premię, gdy jego znajomi z PiS zgodzili się na sprzedaż 417 stacji Lotosu.
Źródło: Onet, TVN24