Macron dyskutował z Erdoganem. Zaapelował w sprawie NATO

Emmanuel Macron zaapelował do Receipa Tayyipa Erdogana. W rozmowie telefonicznej prezydent Francji wezwał przywódcę Turcji do "uszanowania suwerennego wyboru" Finlandii i Szwecji w sprawie przystąpienia do NATO.

Emmanuel Macron zaapelował do Receipa Tayyipa Erdogana
Emmanuel Macron zaapelował do Receipa Tayyipa Erdogana
Źródło zdjęć: © PAP | Balkis Press, Mohammed Badra

Jak poinformowała agencja AFP, Macron zatelefonował w czwartek do prezydenta Turcji i poruszył z nim temat chęci przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.

"Prezydent Francji poprosił swojego tureckiego odpowiednika o uszanowanie suwerennego wyboru tych krajów. Wyraził nadzieję, że Ankara nie zawetuje ich próśb o przyłączenie się do transatlantyckiego paktu obronnego" - podała AFP.

Macron podkreślił też, że liczy, iż dyskusja na ten temat będzie kontynuowana, by "szybko znaleźć rozwiązanie".

Zobacz: Tak działają Rosjanie. Generał o metodzie wojennej armii Putina

Ankara mówi "nie". Zapowiada weto

18 maja w głównej siedzibie NATO w Brukseli ambasadorowie Szwecji i Finlandii przekazali wnioski akcesyjne na ręce sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga.

Prezydent Turcji od razu zapowiedział, że Ankara nie poprze ich starań. Spowodowałoby to zablokowanie przyjęcia obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego, ponieważ jest do tego potrzebna zgoda wszystkich 30 państw członkowskich.

Na co liczy Erdogan?

Według ekspertów, Erdogan liczy, że w ramach negocjacji dotyczących przystąpienia obu państw do NATO zdoła zmusić zarówno je, jak i USA oraz ich sojuszników do ustępstw.

Najważniejsze oczekiwanie Ankary to zmiana polityki Helsinek i Sztokholmu wobec Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz milicji syryjskich Kurdów, czyli Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).

Wspierane przez Zachód siły YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Ankara uważa je jednak za organizację terrorystyczną z powodu powiązań z separatystyczną i zdelegalizowaną w Turcji PKK.

Źródło: WP Wiadomości / PAP

Wybrane dla Ciebie