Trwa ładowanie...

Macron chce być liderem. Nie wszystkim się to podoba

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, dąży do objęcia roli lidera Unii Europejskiej w dziedzinie polityki zagranicznej, co nie spotyka się z entuzjazmem wszystkich państw członkowskich - donosi agencja Bloomberg.

Emmanuel MacronEmmanuel MacronŹródło: East News, fot: JODY AMIET
d90h0tp
d90h0tp

Agencja zauważa, że Francja pod przywództwem Macrona przyjęła bardziej zdecydowane stanowisko w polityce zagranicznej. To zaangażowanie stało się szczególnie widoczne, gdy Macron publicznie odrzucił możliwość wysłania zachodnich sił zbrojnych na Ukrainę.

Macron chciał rozmieszczenia wojsk w Ukrainie

Jednak nie wszyscy sojusznicy prezydenta Francji są przekonani, że reprezentuje on najlepiej ich interesy. Kontrowersyjne uwagi Macrona na temat potencjalnego rozmieszczenia wojsk na Ukrainie spotkały się z natychmiastową i głośną krytyką ze strony kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, i wywołały niezadowolenie wśród amerykańskich urzędników. Ci ostatni prywatnie wyrażali obawy, że takie działania mogą prowokować konflikt z Moskwą - informuje Bloomberg, powołując się na anonimowego, wysokiego rangą urzędnika zaznajomionego z dyskusjami wśród sojuszników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co robi ISIS w Rosji? "Mocno skupiali się na walce z dżihadyzmem"

Macron argumentował, że jego słowa na temat możliwości wysłania wojsk na Ukrainę miały na celu zasianie niepewności u Władimira Putina. Jednak według urzędników zorientowanych w rozmowach w NATO na temat Ukrainy, mogły one przynieść wręcz odwrotny efekt. Wysoki rangą urzędnik amerykański ocenił, że Macron, zmuszając Berlin do publicznego wykluczenia opcji wysłania wojsk na Ukrainę, rozmył niejasność co do położenia czerwonej linii przez sojuszników.

Agencja Bloomberg podkreśla, że uwagi Macrona nie były dobrze przemyślane z punktu widzenia bezpieczeństwa operacyjnego. Kilka państw już po cichu wysłało pewną liczbę żołnierzy na Ukrainę - zauważa agencja, powołując się na kilka anonimowych źródeł.

d90h0tp

Człowiek słów, a nie czynów

Bloomberg zwraca uwagę, że chociaż niektórzy premierzy krajów UE z chęcią przyjęliby przywództwo Macrona i wielu z zadowoleniem zareagowało na jego ostrzejsze stanowisko wobec Rosji, krytycy francuskiego prezydenta twierdzą, że jest on człowiekiem raczej słów niż czynów.

W tym kontekście agencja przypomina, że Macron poparł w zeszłym miesiącu czeską inicjatywę zdobycia dla Ukrainy 800 tys. pocisków artyleryjskich z pozaeuropejskich źródeł, ale Francja jak dotąd nie przekazała na ten cel pieniędzy, podczas gdy Niemcy zainwestowały 300 mln euro na zakup 180 tys. pocisków.

Bloomberg zauważa, że Francja znacznie odstaje od swoich sojuszników pod względem całkowitej pomocy przekazanej Ukrainie, powołując się na dane Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej. Paryż obiecał Kijowowi zaledwie niecałe 2 mld euro pomocy, podczas gdy Niemcy zadeklarowały 22 mld.

d90h0tp

Agencja zauważa, że Macron chciałby zapełnić lukę po odejściu z polityki wieloletniej kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. Jednak, jak zauważa Rym Momtaz z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), Macron nie skorzystał z okazji do zdecydowanego przejęcia europejskich sterów na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz próbuje naprawić ten błąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d90h0tp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d90h0tp
Więcej tematów