Trwa ładowanie...
macedonia

Macedonia Północna została członkiem NATO

NATO powiększyło się o jednego członka. Została nim Macedonia Północna. "Twoje wysiłki się opłaciły" - napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Share
Macedonia Północna została członkiem NATO
Źródło: PAP, Fot: GEORGI LICOVSKI
dqew6xn

W piątek Macedonia Północna formalnie została 30. członkiem NATO. "To była długa droga, ale wszystkie Twoje wysiłki się opłaciły" - napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

W oficjalnym komunikacie poinformowano, że nowy kraj został włączony do NATO po złożeniu dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie.

dqew6xn

17 marca Stoltenberg poinformował, że hiszpański senat jako ostatni spośród członków Sojuszu ratyfikował przystąpienie Macedonii Północnej do NATO. Akceptacja każdego z nich była konieczna do rozszerzenia grona państw zrzeszonych.

Akcesja 30. członka była utrudniona przez kłótnie z sąsiadującą Grecją. Państwo ratyfikowało przystąpienie bałkańskiego kraju do NATO dopiero po tym, jak Macedonia zmieniła swoją nazwę i dodała do niej określenie "Północna". Wcześniej Grecja oskarżała kraj o chęć zawłaszczenia spuścizny i terytorium starożytnej prowincji Macedonii.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński będzie chciał przełożyć wybory? Borys Budka uważa, że może się tak stać w dwóch przypadkach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqew6xn

Podziel się opinią

Share
dqew6xn
dqew6xn
Więcej tematów