Trwa ładowanie...

Łukaszenka szykuje prowokacje? Ukraińcy reagują na groźby

Władze Ukrainy wzmacniają zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Są obawy ataku zza północnej granicy. Alaksandr Łukaszenka ściąga do siebie "wagnerowców" - tak wynika z ustaleń "Faktu". Prowokacja z ich strony ma dać Łukaszence pretekst do ataku.

Share
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka Źródło: East News, fot: AP
d3znsko

Jak podaje dziennik, Łukaszenka przesuwa swoje wojska na granicę z Ukrainą. Sami Ukraińcy obawiają się ataku ze strony Białorusi. Prezydent Wołodymyr Zełenski nie ignoruje tych sygnałów.

Łukaszenka może zaatakować

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, zapowiedział kontrole w czterech obwodach. Jej celem jest ocena możliwości powtórnej inwazji na Ukrainę ze strony Białorusi.

d3znsko

Sam Alaksandr Łukaszenka oskarża propagandowo Polskę o chęć aneksji zachodniej części Ukrainy. Zarzuca też Polsce wywołanie wojny oraz oskarża polskich żołnierzy o wejście na teren Ukrainy.

Zobacz także: Papież tłumaczy się ze swoich słów. "Nie jest osobą nieomylną"

Z ustaleń "Faktu" wynika, że na terenie Białorusi trwa mobilizacja. Na razie odbywa się w obwodzie homelskim. Na granicę z Ukrainą ściągane są dodatkowe jednostki, a Łukaszenka sięga również po siły rosyjskie.

d3znsko

Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista oraz były dyplomata, przyznał w rozmowie z "Faktem", że groźba zaangażowania się Łukaszenki w wojnę jest realna. Jego zdaniem Łukaszence do ataku na Ukrainę potrzebna jest prowokacja i właśnie w tym celu może wykorzystać "wagnerowców".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3znsko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3znsko
d3znsko
Więcej tematów