Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Niskie morale wśród Rosjan. "Poszukują możliwości uniknięcia walk" [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 117. dzień inwazji w Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że walki o Siewierodonieck wciąż trwają, na tym kierunku frontu wojska rosyjskie ostrzeliwują oddziały ukraińskie ogniem artylerii rakietowej i lufowej. Jak jednak dodano w komunikacie, "w związku ze znacznymi stratami" części oddziałów rosyjskich morale wśród wojskowych rosyjskich jest bardzo niskie i żołnierze "poszukują możliwości uniknięcia dalszego udziału w działaniach bojowych". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Niskie morale wśród Rosjan. "Poszukują możliwości uniknięcia walk" Wojna w Ukrainie. Niskie morale wśród Rosjan. "Poszukują możliwości uniknięcia walk" Źródło: East News, fot: EyePress News/Shutterstock
d2bqv6u
d2bqv6u
  • • "Podczas kolejnej dostawy wody technicznej w mieście Zalizne nasi mieszkańcy znaleźli się pod ostrzałem, w wyniku czego pracownik przedsiębiorstwa komunalnego stracił trzy palce, kobieta (...) została ciężko ranna w biodro" - przeazał Wasyl Czynczyk z lokalnej administracji. Ranne rozstało również dziecko.  

  • • Wołodymyr Zełenski przekazał, że w przyszłym tygodniu należy się spodizewać nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie.

  • • "W skrócie, nie podlega karze, że plądrujemy. To jest dozwolone. Putin na to pozwolił" to fragment kolejne przechwyconej przez SBU rozmowy rosyjskich żołnierzy, z której wynika że dyktator osobiście wydał zgodę na grabież ukraińskiego mienia w czasie inwazji.

  • • W minionym tygodniu nasza licząca 250 tys. hakerów-ochotników cyberarmia  zaatakowała wroga ponad 400 razy - poinformowało w poniedziałek  ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy. Wśród udanych ataków  odnotowano zakłócenie forum ekonomicznego w Petersburgu, co opóźniło przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina. 

  • • Od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła ok. 33 800 żołnierzy, w tym ok. 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Trwa łączenie
21:18, 20.06.2022

Całkowite rosyjskie straty podczas inwazji w Ukrainie.

21:00, 20.06.2022

Wojna w Ukrainie nie toczy się po myśli Rosji. Z najnowszych danych brytyjskiego wywiadu wynika, że odpowiedzialność za to w głównej mierze ponosi rosyjskie lotnictwo. Nie udało mu się zdobyć takiej przewagi w powietrzu, jakiej zakładało dowództwo. W efekcie ciężar walki musiały przejąć siły lądowe.

20:41, 20.06.2022

"W poniedziałek dwa drony zrzuciły cztery materiały wybuchowena region sumski. Były też trzy strzały z moździerza. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna" - przekazał szef władz obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

20:29, 20.06.2022

W rosyjskiej niewoli przebywa obecnie ponad 1,5 tys. ukraińskich cywilów, którzy nie powinni się tam znaleźć, ponieważ nie mają nic wspólnego z wojskiem; w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku ukrywa się blisko 300 osób - poinformowała w poniedziałek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Ukraińscy więźniowie trafili do rosyjskich zakładów karnych i aresztów śledczych w Rostowie, Kursku. Siedzą tam jako jeńcy wojenni, chociaż nie powinni być uważani za jeńców. Te osoby muszą zostać uwolnione" - oświadczyła przedstawicielka ukraińskiego rządu, cytowana przez agencję Ukrinform.

Według Wereszczuk w niewoli przebywają m.in. wolontariusze, aktywiści społeczni, dziennikarze, duchowni i samorządowcy. Od marca do maja udało się uwolnić 103 ukraińskich cywilów, ale negocjacje z Rosją w tej kwestii są bardzo trudne. "Moskwa przekazała, że na liście cywilów znajduje się tylko 120 osób, w tym żadnej kobiety, ale to nieprawda. Trzeba dokładać starań, żeby Rosjanie potwierdzili obecność wszystkich uprowadzonych i zwrócili tych ludzi Ukrainie" - podkreśliła wicepremier.

20:24, 20.06.2022
20:18, 20.06.2022

W szturmowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim walki toczą się już w strefie przemysłowej; ukraińscy obrońcy miasta kontrolują tylko teren zakładów chemicznych Azot - poinformował w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"W Siewierodoniecku walki trwają już w strefie przemysłowej. Wojska ukraińskie kontrolują jedynie teren zakładów Azot" - napisał Hajdaj w komunikacie w serwisie Telegram.

Sytuację na froncie w obwodzie ługańskim określił jako "nadzwyczaj trudną". Wojska rosyjskie, zgromadziwszy rezerwy, "rozpoczynają ofensywę na szeroką skalę" - poinformował. Wszystkie miejscowości, których nie zajęły wojska rosyjskie, są pod ostrzałem.

"Przez cały dzień pod zmasowanym ostrzałem jest Lisiczańsk, na razie nie można ustalić liczby ofiar", bez ustanku ostrzeliwane są wszystkie miejscowości w rejonie trasy Lisiczańsk-Bachmut - napisał Hajdaj. Zapewnił przy tym, że oddziały ukraińskie nie zostały okrążone przez wroga. 

20:10, 20.06.2022

Słowa wdzięczności za gościnność okazaną w Polsce obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną padły w komunikacie MSZ Ukrainy, dotyczącym Światowego Dnia Uchodźcy. MSZ ocenia, że prawie jedna trzecia Ukraińców musiała opuścić swe domy po inwazji rosyjskiej.

"Wysoko cenimy gościnność i ciepło okazane milionom naszych obywateli w Polsce, Mołdawii, krajach bałtyckich, Słowacji, Węgrzech i innych krajach" - głosi poniedziałkowy komunikat. Jak zauważyło MSZ Ukrainy, świat "był zaszokowany bezprecedensową katastrofą humanitarną" spowodowaną atakiem Rosji.

"Niemal jedna trzecia naszych obywateli zmuszona została do opuszczenia swych domów. 7,5 mln osób, ratując życie przekroczyło granicę państwową Ukrainy. Dalszych 7,1 mln Ukraińców stało się uchodźcami wewnętrznymi" - poinformował resort dyplomacji. Podkreślił następnie, że na Ukrainie "co trzecie dziecko nie mogło pójść spać we własnym łóżeczku".

20:00, 20.06.2022

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu rozkwitają przestępczość i nielegalny handel; zbrojne bandy okradają emerytów, szabrownicy wyprzedają zrabowaną biżuterię, a miejscowa "policja" przymyka na to wszystko oczy - poinformował w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Zaczęły się rozboje na emerytach - najbardziej bezbronnej części społeczeństwa, która otrzymała już świadczenia pieniężne od okupantów. Uzbrojeni ludzie zabierają wszystko, co emeryci dostali. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kto jest za to odpowiedzialny, ale 'policja' tzw. Donieckiej Republiki Ludowej zachowuje się, jak by nic się nie stało. A to dopiero początek" - napisał Andriuszczenko na Telegramie

19:45, 20.06.2022
19:39, 20.06.2022

- Ponad 240 tys. uchodźców z Ukrainy jest legalnie zatrudnionych w Polsce. Najczęściej znajdują pracę w handlu i usługach opiekuńczych - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, część uchodźców nie pracuje w wyuczonym zawodzie.

Maląg w poniedziałkowej rozmowie z PAP przy okazji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni zwróciła uwagę, że ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy ma numer PESEL, połowa z nich to dzieci, a ponad 500 tys. to osoby, w większości kobiety, w wieku produkcyjnym.

Jak poinformowała minister, pracę w Polsce podjęło ponad 240 tys. ukraińskich uchodźców. - Możemy właściwie powiedzieć, że co druga osoba znalazła zatrudnienie - zauważyła.

Zapytana, w jakich branżach uchodźcy najczęściej znajdują pracę, wyjaśniła, że przede wszystkim w handlu, usługach opiekuńczych i w magazynach. - To inny profil niż przed wybuchem wojny, gdzie w Polsce byli przede wszystkim mężczyźni, a więc pracowali w branżach ciężkich - zaznaczyła.

Minister podkreśliła też, że część uchodźców nie pracuje w wyuczonym zawodzie i ma wyższe wykształcenie. Dlatego, jak mówiła, resort wprowadza rozwiązania, które pozwolą im korzystać z aktywnych form zatrudnienia.

- Jeżeli rejestrują się jako osoby bezrobotne, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale mają prawo dostępu do instrumentów rynku pracy - powiedziała Maląg. To m.in. możliwość nauki polskiego, ponieważ nieznajomość języka może być barierą w zatrudnieniu.

19:31, 20.06.2022

Kolejne nagranie z Siewierodoniecka.

19:11, 20.06.2022

W Siewierodoniecku nieustannie trwają walki. Krótkie nagranie z miasta pojawiło się w sieci.

19:04, 20.06.2022

- Wydaje się, że przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej jest przesądzone - oświadczył w poniedziałek w Luksemburgu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

18:58, 20.06.2022

- Jesteśmy przygotowani na to, że rozpatrzenie naszego wniosku w sprawie członkostwa w Sojuszu może zająć więcej czasu - przyznała w poniedziałek szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde. Tego dnia w Brukseli rozpoczęły się negocjacje Szwecji i Finlandii z Turcją.

- Nie chcę zdradzać szczegółów, ale dobrze, że rozmowy trwają. Nie jest to złym znakiem - powiedziała agencji TT Linde, która jest informowana o postępach rozmów odbywających się na szczeblu sekretarzy stanu w kwaterze NATO w Brukseli.

W ubiegłym tygodniu Turcja odmówiła negocjacji pod auspicjami NATO. Według szwedzkich mediów władze Szwecji oraz Finlandii pogodziły się z tym, że wejście tych państw nordyckich do Sojuszu z powodu weta Ankary może nie zostać zatwierdzone na zaplanowanym na 28-30 czerwca szczycie NATO w Madrycie.

18:50, 20.06.2022

Putinowi mało, że jako prezydent Federacji Rosyjskiej kontroluje wojsko, media, sądy i posłusznych oligarchów. Teraz będzie kontrolował także dzieci i młodzież. Do jego nowej organizacji może się zapisać nawet 18 mln uczniów. - Widocznie Kreml uznał, że czas wziąć młodzież za twarz, bo potrzebne będzie "mięso armatnie" - mówi dr Wojciech Siegień z Uniwersytetu Gdańskiego.

18:37, 20.06.2022

Walki o Siewierodonieck wciąż trwają, na tym kierunku frontu wojska rosyjskie ostrzeliwują oddziały ukraińskie ogniem artylerii rakietowej i lufowej; w rejonie Lisiczańska samoloty Rosji ostrzelały infrastrukturę cywilną - podał ukraiński Sztab Generalny.


"Ostrzały artyleryjskie infrastruktury cywilnej odnotowano niedaleko Lisiczańska, Hirskego i Ustyniwki. Trwają walki o kontrolę nad Siewierodonieckiem" - głosi komunikat sztabu ogłoszony w poniedziałek wieczorem na Facebooku. Rosjanie użyli samolotów wojskowych do ostrzałów infrastruktury - podano w komunikacie.


Wojska rosyjskie podjęły próbę szturmu w rejonie wsi Mykołajiwka, w tym miejscu "próby działań podjęła grupa dywersyjno-zwiadowcza" - podał sztab. Zapewnił, że grupa ta, jak i dalsza próba szturmu zostały odparte.


W komunikacie sztab poinformował o licznych rosyjskich ostrzałach infrastruktury cywilnej na kierunku Bachmutu, a także w rejonie Awdijiwki, Wuhłedaru, Hulajpola i innych miejscowości. W niektórych tych atakach Rosjanie wykorzystali lotnictwo. Do ostrzałów doszło także na północy Ukrainy, w rejonach przygranicznych w obwodzie sumskim sąsiadującym z Rosją, a także na wschodzie kraju - w obwodzie charkowskim.

18:32, 20.06.2022

- Od 24 lutego, czyli początku agresji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy otworzyć niemal 350 korytarzy humanitarnych dla cywilów, lecz z powodu łamania umów przez wroga udało się zorganizować tylko 165 takich konwojów - oświadczyła w poniedziałek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Ukrinform.

- Ponad połowa korytarzy nie doszła do skutku, ponieważ Rosja rażąco naruszała swoje zobowiązania i nie wykonywała tego, co obiecała Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża. Przeciwnik wykorzystywał i nadal wykorzystuje naszych cywilów, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne jako żywe tarcze. Chcą w ten sposób zabezpieczyć swoje pozycje, wiedząc, że ukraińska armia nie odpowie ogniem - relacjonowała Wereszczuk.

W ocenie wicepremier wszelkie rosyjskie oświadczenia, że cywile nie chcą ewakuować się z okupowanych terytoriów, są nieprawdą. Siły najeźdźcy przeprowadzają tam swoją własną "ewakuację", przymusowo wywożąc mieszkańców do Rosji i na zajęte obszary Donbasu na wschodzie Ukrainy.

18:25, 20.06.2022
18:20, 20.06.2022

Prezydent USA Joe Biden spotkał się z dziennikarzami podczas spaceru na plaży nieopodal swojego letniego domu w Rehoboth Beach w stanie Delaware. - To bardzo prawdopodobne, że Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej - przekazał podczas rozmowy z reporterami.

Pytany o to, czy zamierza odwiedzić Ukrainę, powiedział, że "to zależy" od wielu czynników, w tym tego, czy jego wizyta "sprawi trudności Ukraińcom" i "odwróci uwagę od innych rzeczy". Dodał, że prawdopodobnie nie odwiedzi Ukrainy podczas najbliższej, rozpoczynającej się w piątek, podróży do Europy i na Bliski Wschód.

18:15, 20.06.2022

Napływ uchodźców z Ukrainy do Unii Europejskiej może stopniowo zmniejszyć niedobór siły roboczej w strefie euro, ponieważ wielu z tych, którzy uciekają przed wojną, prawdopodobnie zostanie w UE na zawsze - poinformował w poniedziałek Europejski Bank Centralny (EBC).

Oczekuje się, że wielu uchodźców, którzy z początku osiedlają się w krajach sąsiadujących z Ukrainą, wyjedzie następnie do innych państw. Na ich ostateczne miejsce zamieszkania wpłynie ogólna zdolność tych krajów do przyjmowania i rozmieszczanie uchodźców, oraz to, czy są tam ukraińskie skupiska, które ułatwiłyby proces integracji.

EBC szacuje, że napływ uchodźców z Ukrainy doprowadzi do stopniowego wzrostu liczebności siły roboczej w strefie euro. Przy wszystkich dotychczasowych założeniach, obliczenia wskazują na średniookresowy wzrost siły roboczej w strefie euro o 0,2 proc. do 0,8 proc., co odpowiada 0,3-1,3 mln osób.

Z powodu wyjątkowo niskiego poziomu bezrobocia strefa euro boryka się z ogromnymi brakami siły roboczej, a napływ uchodźców może "lekko złagodzić" problemy na rynku pracy - napisano w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego. Jednocześnie podkreślono, że zatrudnianie uchodźców może napotykać bariery administracyjne. 

18:07, 20.06.2022
17:57, 20.06.2022

Ewentualny atak białoruskich wojsk na obwód rówieński na północnym zachodzie Ukrainy nie ma szans powodzenia z trzech powodów - gotowości bojowej ukraińskiej armii, skrajnie trudnych warunków terenowych i natychmiastowego oporu ze strony lokalnej ludności - ocenił w poniedziałek szef regionalnych władz Witalij Kowal.


"Często bywam na granicy państwa na północy obwodu rówieńskiego. Podczas rozmów z naszymi wojskowymi zawsze słyszę, że ukraińską i białoruską armię odróżniają dwie rzeczy. Są to motywacja żołnierzy i doświadczenie bojowe" - podkreślił gubernator.


Według Kowala ukraińskie siły w regionie rówieńskim znajdują się w stałej gotowości, co stanowiłoby największą przeszkodę dla białoruskich oddziałów. Równie trudne byłoby jednak pokonanie przeszkód terenowych.


"Około 40 proc. Rówieńszczyzny to lasy, a na północy, przy granicy z Białorusią, znajdują się wręcz nieprzebyte bory i bagna. Ponadto mamy w obwodzie 170 rzek, co jest dużą przeszkodą dla sprzętu wojskowego. Mosty nad tymi rzekami to obiekty, które można na różne sposoby blokować i powstrzymywać ruchy wroga. Wszystkie te czynniki tworzą bardzo sprzyjającą sytuację dla obrony" - wyjaśnił szef regionalnej administracji.

17:47, 20.06.2022
17:37, 20.06.2022

- Głównymi tematami szczytu Rady Europejskiej będą wojna w Ukrainie oraz związana z nią groźba głodu i potencjalna migracja oraz przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w TVP Info.

Szef polskiego rzadu wyraził przekonanie, że Ukraina ma szansę otrzymać status państwa kandydującego do członkostwa w Unii. - Ukraina potrzebuje takiej nadziej, nadziei na to, aby kiedyś, w nie tak dalekiej przyszłości, móc dołączyć do Unii Europejskiej. Polska jest jednym z głównych ambasadorów UE. Walka w Ukrainie jest walką także o naszą wolność, o naszą suwerenność. My to doskonale rozumiemy i dlatego działamy ręka w rękę - dodał premier.

17:27, 20.06.2022

W Odessie w wyniku trafienia rakietą spłonął magazyn logistyczny żywności. Pożar objął powierzchnię 300 metrów kw. Cywile nie zostali ranni - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Południe".

17:21, 20.06.2022

12,7 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy zostało przyjętych przez 145 diecezji we Włoszech - poinformował w poniedziałek przewodniczący Episkopatu kardynał Matteo Zuppi. Dotychczas, jak wynika z danych MSW, do Włoch dotarło 137 tysięcy ukraińskich uchodźców. Wśród Ukraińców przyjętych przez włoskie diecezje jest 5600 dzieci - wyjaśnił kardynał Zuppi w wystąpieniu na forum Caritas w Mediolanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2bqv6u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2bqv6u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj