Trwa ładowanie...

Łukaszenka o Ukrainie: Dostaną nie tylko atak rakietowy, ale wszystko, co tylko jest

W przypadku eskalacji w Donbasie "białoruska armia będzie postępować tak jak rosyjska" - przekonywał prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka. Pytany o to, czy rozpoczynające się za kilka dni manewry wojskowe wymierzone są "przeciwko Ukrainie", odpowiedział: "jeśli będzie trzeba, to i przeciwko Ukrainie i przeciw NATO".

Łukaszenka o Ukrainie: "dostaną nie tylko atak rakietowy, ale wszystko, co tylko jest"Łukaszenka o Ukrainie: "dostaną nie tylko atak rakietowy, ale wszystko, co tylko jest"Fot: AA/ABACA, PAP
d1rxdbp
d1rxdbp

Wywiad z białoruskim prezydentem przeprowadził Władimir Sołowiow, rosyjski dziennikarz, którzy uważany jest za jednego z czołowych kremlowskich propagandystów. Dziennikarz zapytał Łukaszenkę jak Białoruś, zachowa się w sytuacji ataku Ukrainy na Donbas. Odpowiedź była krótka, "tak samo, jak rosyjska". - Co, my tutaj żartujemy sobie na granicy południowej? - dodał Łukaszenka.

"Wy, Ukraińcy będziecie szaleńcami, jeśli zderzycie się z Rosją''

- Zagrożenie jest jedno, że oni podejmą bardzo poważne działania w kierunku Doniecka i Ługańska. Mówiłem niedawno w wywiadzie (…), że wy, Ukraińcy będziecie szaleńcami, jeśli zderzycie się z Rosją i my będziemy nie z wami. Odetniemy wszystkie dostawy, nie tylko paliw, razem z Rosją, także elektryczność – stwierdził białoruski prezydent.

Dziennikarz zapytał także o to, czy organizowane na Białorusi wspólne ćwiczenia wojskowe z Rosją wymierzone są "przeciwko Ukrainie". - Jeśli będzie trzeba, to i przeciwko Ukrainie, i przeciw NATO - oświadczył Łukaszenka, dodał, że w przypadku "przekroczenia czerwonych linii", Ukraińcy "dostaną nie tylko atak rakietowy, ale wszystko, co tylko jest".

d1rxdbp

Wspólne manewry wojskowe

Rosyjsko-białoruskie manewry mają rozpocząć się 10 lutego i potrwają do 20 lutego. Do Białorusi przybyły już rosyjskie wojska i sprzęt z Dalekiego Wschodu. Oficjalnie manewry nazywane są "sprawdzaniem sił reagowania Państwa Związkowego". Białoruś wskazuje na konieczność zabezpieczenia południowych granic, w związku z możliwymi zagrożeniami ze strony Ukrainy.

Zdaniem białoruskiego przywódcy, to "Amerykanie popychają Ukrainę do wojny". Zachód obawia się, że do eskalacji dojdzie z inicjatywy Rosji, która przy granicy z Ukrainą zgromadziła już ponad 100 tys. żołnierzy. Według NATO, na Białorusi jest ok. 30 tys. rosyjskich żołnierzy.

Amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia, na których widać rosyjskie wojska w pobliżu miejscowości Jesk, Rzeczyca i Łuniniec. Wszystkie oddalone są od ukraińskiej granicy o ok. 50 km. Według firmy Maxar na lotnisku w Łunińcu znajduje się 15 szturmowców Su-25 oraz system rakietowy S-400. W pobliżu Jelska mają się znajdować wyrzutnie rakiet Iskander.

Władimir Putin o Polsce. Generał reaguje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rxdbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1rxdbp
Więcej tematów