Amerykańskie elitarne jednostki są już w Polsce. "Razem jesteśmy gotowi"
- Obecność spadochroniarzy amerykańskich świadczy o jedności, solidarności i determinacji sojuszu do wsparcia krajów wschodniej flanki NATO - powiedział gen. bryg. Wojciech Marchwica po przylocie do Rzeszowa z USA grupy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Dowódca amerykańskiej dywizji podziękował "za zaproszenie, hojność oraz ciepłe przyjęcie". - To dla nas zaszczyt pracować ramię w ramię z Polakami - zaznaczył
- W naszej opinii, ta obecność spadochroniarzy amerykańskich świadczy o jedności i solidarności i determinacji sojuszu do wsparcia krajów wschodniej flanki NATO. Stanowi również znaczące wzmocnienie naszych sił - powiedział tuż po przylocie amerykańskich żołnierzy gen. bryg. Wojciech Marchwica. Dodał, że w ciągu kolejnych godzin do Polski przerzuconych zostanie 1700 spadochroniarzy "wszechstronnie wyposażonych, wyszkolonych i przygotowanych do prowadzenia różnego rodzaju działań".
"Jesteśmy wdzięczni naszym polskim sojusznikom za zaproszenie"
Głos po przylocie zabrał także dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA Christopher Donahue. - Nasz wkład oraz udzielone Polsce przez nasz kraj wsparcie są dowodem solidarności z naszymi sojusznikami w tym okresie niepewności - powiedział dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. - Jesteśmy wdzięczni naszym polskim sojusznikom za zaproszenie, hojność oraz ciepłe przyjęcie. Wasze zaangażowanie w udzielanie wsparcia naszym spadochroniarzom jest najlepszym przykładem żelaznego sojuszu pomiędzy naszymi narodami" - dodał.
"To zaszczyt pracować ramię w ramię z Polakami"
Jak zaznaczył gen. Donahue, oddziały 82. Dywizji Powietrznodesantowej otrzymały rozkaz przemieszczenia do Polski w celu wzmocnienia sojuszniczej gotowości i interoperacyjności we wszystkich domenach, oraz jeśli zajdzie taka potrzeba obrony sojuszu NATO. - Jest to kontynuacja ścisłej współpracy z naszymi polskimi sojusznikami. Oba nasze narody uczestniczą w wielu corocznych ćwiczeniach, takich jak Swift Response. Ostatnie takie ćwiczenia odbyły się w maju 2021 roku - dodał.
Dowódca 82. Dywizji wskazał, że wsparcie udzielone Polsce jest dowodem "solidarności z naszymi sojusznikami w tym okresie niepewności". - Razem jesteśmy gotowi. Decyzja o wysłaniu żołnierzy do Polski jest racjonalnym posunięciem, które służy realizacji wspólnego celu, jakim jest zapobieganie wojnie, obrona oraz ochrona naszych sojuszników - podkreślił Donahue, dodając, że to zaszczyt pracować ramię w ramię z Polakami.