Łukaszenka tylko na to czekał. Fatalne doniesienia z Pekinu

Alaksandr Łukaszenka przebywa z wizytą w Pekinie. Po negocjacjach między delegacjami, strony poinformowały o przyjęciu wspólnego oświadczenia w sprawie podstawowych zasad rozwoju partnerstwa strategicznego między krajami - brzmi reżimowy komunikat.

Łukaszenka spotkał się z Xi.
Łukaszenka spotkał się z Xi.
Źródło zdjęć: © President.gov.by
oprac. DAS

01.03.2023 | aktual.: 01.03.2023 23:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łukaszenka od dawna chlubi się dobrymi relacjami z Pekinem i inwestycjami tego kraju na Białorusi. Przyjazd do Chin miał być tego potwierdzeniem.

W wypowiedziach dyktatora i samozwańczego przywódcy nie sposób było nie dostrzec starań o wzmocnienie relacji między stronami i wzmocnienie własnej pozycji. - Dzisiejsze spotkanie odbywa się w bardzo trudnym czasie, który wymaga nowego, niestandardowego podejścia i odpowiedzialnych decyzji politycznych - mówił Łukaszenka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Łukaszenka z wizytą w Pekinie. Liczy na pomoc Xi

Dyktator jednocześnie deklarował, zwracając się w trakcie wizyty do chińskiego przywódcy, że Białoruś "w pełni popiera przedstawioną przez was inicjatywę w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego".

Jak szczególnie podkreślają ukraińskie media, można z tego wnioskować, że w ten sposób Łukaszenka zadeklarował swoje poparcie dla inicjatywy Pekinu, czyli "planu pokojowego", który ma "uregulować" sprawę inwazji Rosji na Ukrainę.

Łukaszenka chce współpracy z Chinami. Ukraińskie media alarmują

Ponadto Łukaszenka miał wezwać stronę chińską do ścisłej współpracy w zakresie inżynierii mechanicznej oraz tworzenia wspólnych przedsiębiorstw. W szczególności zasugerował "tworzenie wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie budowy obrabiarek, transportu elektrycznego, produkcji części do maszyn rolniczych zarówno na Białorusi, jak i w Chinach".

Jak zwracają uwagę ukraińskie media, wymienione produkty mają podwójne zastosowanie i mogą być stosowane w przemyśle wojskowym, z czego już korzysta Rosja, sprowadzając towary z Chin.

Źródło: Belta, Ukrinform

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiebiałoruśxi jingping