"Wyjątkowy moment". Trzaskowski o otwarciu MSN w Warszawie
W piątek o godzinie 20:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oficjalnie otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. - To jest wyjątkowy moment dla Warszawy - powiedział podczas uroczystości prezydent miasta Rafał Trzaskowski.
- Od dekad nie było muzeum zbudowanego od podstaw i poświęconego sztuce w Warszawie. W związku z tym jest to naprawdę moment niezwykły - ocenił Trzaskowski. - Mamy czym się pochwalić, bo polska sztuka nowoczesna po 1989 r. jest absolutnie niezwykła - podkreślił.
Prezydent zwrócił uwagę, że miejsce, w którym stoi budynek muzeum, przechodzi transformację. - Czas mu nie sprzyjał. Natomiast my chcemy całkowitej transformacji i nowego centrum Warszawy, którego jednym z symboli będzie właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej - wyjaśnił. - Odczarowujemy to miejsce. Bardzo się z tego cieszę, bo trzeba było czekać wiele, wiele lat, żeby centrum miasta mogło wyglądać zupełnie inaczej - powiedział.
Przyznał również, że budynek muzeum wzbudza "różne emocje". - Ja mam emocje niesłychanie pozytywne, bo mnie się ten budynek wyjątkowo podoba. Koresponduje z tym, co jest po drugiej stronie ul. Marszałkowskiej, z Domami Centrum. Prowadzi w pewnym sensie dialog również z Pałacem Kultury i Nauki. Jest miejscem wyjątkowym i nowoczesnym - ocenił. - Właśnie o to nam chodzi, żeby można było z nim dyskutować, bo to będzie miejsce dyskusji. (...) To będzie miejsce otwarte - podkreślił Trzaskowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cyfryzacja Polski. "Wszystko można załatwić, a kiedyś kolejki od 8 do 14"
Dyrektorka zaprasza w progi muzeum
Głos zabrała również dyrektorka MSN Joanna Mytkowska. - Długo czekaliśmy, ale wreszcie jest i możemy was zaprosić do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - powiedziała ze sceny. - To jest muzeum o was i dla was. To jest muzeum, które nie tylko celebruje sztukę współczesną, ale celebruje tę wielką zmianę, która się w mieście dokonuje. Warszawa zmienia się w niezwykle atrakcyjną, wspaniałą, przyjazną metropolię. Metropolię pełną różnych marzeń, wizji - podkreśliła.
Wyraziła nadzieję, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie miejscem, w którym o tych marzeniach i wizjach będzie można dyskutować. - Zostawiamy dzisiaj za sobą trudną przeszłość po to, żeby wspólnie z państwem stworzyć muzeum dla przyszłego miasta (...). Mam nadzieję, że będziecie tu wszyscy przychodzić, że ten budynek stanie się częścią codziennego życia Warszawy. To jest największe marzenie zespołu MSN - podkreśliła.
Uroczyste otwarcie
Otwarcie muzeum rozpoczęło się od symbolicznej performatywnej parady "Delegacji Śliskich Spraw". Podczas niej odbyły się performanse, za kształt których odpowiadali Bambi van Balen i nat skoczylas z kolektywu Tools for Action oraz zaproszeni artyści. Przemarsz wyruszył o godzinie 19:00 spod dawnej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na ul. Pańskiej. Na początek chór odśpiewał pieśń pożegnalną dla starej siedziby.
Po przejściu ul. Emilii Plater parada skręciła w Świętokrzyską. W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości z zagranicy – angielski słychać było równie często jak język polski. Uczestnicy zainspirowali się bliskością czasową Halloween – wiele osób przebranych było za strzygi i demony, elementy strojów rozdawano przed dawną siedzibą muzeum. Dostępne były np. rękawiczki z pazurami czy nadmuchiwane rogi mocowane przez uczestników na głowach.
Pierwsza wystawa
Pierwszą pracą, która została uruchomiona w muzeum, była instalacja dźwiękowa "Jasna przyszłość" Wojciecha Bąkowskiego. To zegar dźwiękowy, na który składają się skomponowane przez artystę dżingle i autorskie komentarze informujące o aktualnych godzinach, dopełnione poetyckimi frazami dotyczącymi upływającego czasu.
Multimedialną pracę wideo Agnieszki Polskiej pt. "Przepowiednia" wyświetlono na fasadzie budynku. Artystka operuje w niej animacją i tekstem – krótkimi wypowiedziami oraz "wróżbami" dotyczącymi przyszłości.
Ponadto podczas piątkowego otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dla publiczności przygotowano trzy wystawy, performans Katalin Ladik, koncert Kim Gordon oraz minecraftowy live stream.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest miejską instytucją kultury założoną w 2005 roku. Pierwszym dyrektorem instytucji był historyk sztuki i konserwator zabytków Tadeusz Zielniewicz. Od 2007 roku dyrektorką muzeum jest kuratorka, krytyczka i historyczka sztuki Joanna Mytkowska.
Pierwsza siedziba MSN znajdowała się na ul. Pańskiej 3. Następnie tymczasowo muzeum mieściło się w dawnym Domu Meblowym "Emilia" przy ul. Emilii Plater 51 oraz w Muzeum nad Wisłą, pawilonie ekspozycyjnym przy warszawskich bulwarach wiślanych. Muzeum gromadzi własną kolekcję, organizuje wystawy, warsztaty, wydarzenia kulturalne i edukacyjne promujące sztukę współczesną. Posiada również własne wydawnictwo.
Oficjalne otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie trwa do 10 listopada.