Unijne wsparcie na kształcenie
Każdy, kto chce rozwijać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje, wie jak drogie potrafią być szkolenia czy studia podyplomowe. Z pomocą przychodzi pożyczka na kształcenie finansowana z Funduszy Europejskich.
O pożyczce
Z pożyczki na kształcenie może skorzystać każdy dorosły. Oprocentowanie wynosi 0 proc. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 50 tysięcy złotych. Pieniądze można przeznaczyć na jedno lub więcej szkoleń z dowolnej tematyki. Okres spłaty to maksymalnie 3 lata. A przez pierwsze sześć miesięcy nie trzeba spłacać rat (karencja). Pożyczki nie można przeznaczyć na studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie oraz na studia doktoranckie.
Umorzenie
Pożyczka może też zostać częściowo umorzona - to maksymalnie 35 proc. zaciągniętej kwoty. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba spełnić kilka kryteriów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program Polska Wschodnia. W Białymstoku zachwyt: "Nie możemy się cofać"
Pierwszym z nich jest ukończenie wybranego kursu czy szkolenia z wynikiem pozytywnym – to 10 proc. umorzenia pożyczki. W tym celu należy złożyć dyplom, certyfikat lub świadectwo z ukończonego kursu czy szkolenia.
Kolejne umorzenie wynosi 15 proc. Mogą z niego skorzystać osoby, które zarabiają mniej niż średnia krajowa. Obecnie to ok 7 tys. zł miesięcznie.
Następne 10 proc. kwoty pożyczki podlega umorzeniu, jeżeli wybrane szkolenie czy studia podyplomowe dotyczą obszaru:
- zielonej gospodarki,
- cyfryzacji,
- gospodarki senioralnej,
- dostępności i uniwersalnego projektowania.
Dodatkowe ułatwienia
Pożyczka przewiduje również rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, gdy udział w szkoleniu może generować dodatkowe koszty. To przykładowo sfinansowanie usługi asystenta lub tłumacza języka migowego, wynajęcie transportu, aby dojechać na miejsce czy dostosowanie sprzętu komputerowego.
Na takie wydatki można przeznaczyć maksymalnie do 15 tysięcy złotych z pożyczki. Kwota ta podlega w całości umorzeniu.
Gdzie się zgłosić?
Szczegółowe informacje o Pożyczce na kształcenie oraz lista podmiotów, które udzielają wsparcia, dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego