Trwa ładowanie...

Ludzkie szczątki w Tatrach. Co wiadomo do tej pory?

Zakopiańska prokuratura wszczęła we wtorek śledztwo zmierzające do wyjaśnienia przyczyn śmierci osoby, której szczątki odnaleziono wśród turystycznego ekwipunku w Dolinie Roztoki. Wszystko wskazuje na to, że do śmierci doszło ponad 10 lat temu. Śledczy wykluczyli jeden scenariusz. Co zatem już wiadomo?

Share
Ludzkie szczątki w Tatrach. Co wiadomo do tej pory?
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: ToSter
d2pmcr5

Jak wyjaśniła szefowa Prokuratury Rejonowej w Zakopanem Barbara Bogdanowicz, śledztwo będzie toczyło się na razie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Na razie absolutnie nie wiemy do kogo należą szczątki oraz nie znamy płci, chociaż rzeczy znalezione przy szczątkach mogą sugerować, że to szczątki mężczyzny - mówiła Bogdanowicz.

d2pmcr5

Szczątki zostaną przekazane do zakładu medycyny sądowej. Lekarze spróbują określić płeć i wiek szczątków osoby do której należą te szczątki. Lekarze będą także chcieli wyodrębnić kod DNA, który m.in. da odpowiedź, czy szczątki należą do jednej osoby. Zostanie również sprawdzona baza danych osób zaginionych przed laty, co może pomóc w identyfikacji.

Śledczy nie wykluczają, że szczątki ludzkie mogły rozszarpać dzikie zwierzęta. Szczątki były rozwleczone na dużym obszarze, co by sugerowało ingerencje zwierząt.

Nie było dokumentów

- To początek sprawy i jest dużo niewiadomych. Przy znalezionych rzeczach nie było żadnych dokumentów - wyjaśniła Bogdanowicz.

W miniony czwartek pracownicy naukowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, w lesie w Dolinie Roztoki, z daleka od szlaku turystycznego, odnaleźli dwa plecaki, fragmenty odzieży oraz opakowania po produktach spożywczych. Wśród rzeczy odnaleziono kość ramieniową i fragmenty mniejszych kości.

d2pmcr5

Biegły lekarz sądowy stwierdził, że z całą pewnością to ludzka kość. Podczas oględzin śledczy na miejscu znaleźli jeszcze ludzką czaszkę.

Wśród rzeczy były opakowania po produktach spożywczych, na których widnieją daty przydatności do spożycia - na jednym to grudzień 2008 r., na kolejnym 2009 r.

To nie był wypadek taternicki

Śledczy nie biorą pod uwagę wypadku taternickiego, ponieważ w terenie znaleziska nie ma eksponowanego, skalistego terenu z którego można by spaść. Prokuratura apeluje do osób, które mogą wiedzieć coś o zaginionej przed laty w Tatrach osobie, o zgłaszanie się na policję.

Dolina Roztoki stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Można do niej wejść ze szlaku prowadzącego do Morskiego Oka na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza i przejść nią obok wodospadu Wielka Siklawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

d2pmcr5

Podziel się opinią

Share
d2pmcr5
d2pmcr5
Więcej tematów