Trwa ładowanie...

Finał akcji w Zielonej Górze. Prezydent miasta z pilnym apelem do służb

W niedzielę wieczorem zakończyła się akcja gaszenia hali z chemikaliami w Zielonej Górze. Prezydent miasta Janusz Kubicki poinformował, że wystąpił do PSP z prośbą o pilne udostępnienie opinii publicznej przeprowadzonych wyników badań jakości powietrza.

Finał akcji w Zielonej Górze. Prezydent miasta z pilnym apelem do służbFinał akcji w Zielonej Górze. Prezydent miasta z pilnym apelem do służbŹródło: PAP
d3lm2v6
d3lm2v6

Wiadomość o zakończeniu akcji gaśniczej przekazał w mediach społecznościowych wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Jak podkreślił, trzy zastępy strażaków pozostały na noc na miejscu działań w celu dozorowania pogorzeliska.

"O godz. 20:22 strażacy zakończyli gaszenie pożaru magazynu z substancjami niebezpiecznymi w mieście Przylep. Bardzo dziękuję wszystkim strażakom PSP i OSP, którzy uczestniczyli w bardzo trudnej akcji gaśniczej" - napisał na Twitterze.

Prezydent Zielonej Góry apeluje do służb

Głos zabrał też prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który poinformował na Facebooku, że został "zapewniony przez komendanta miejskiego PSP oraz WIOŚ, że kolejne wyniki badań potwierdzają wcześniejsze pozytywne wiadomości".

d3lm2v6

"Wierzę w profesjonalizm służb Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Liczę także na szybkie udostępnienie wyników badań, które z pewnością uspokoją mieszkańców" - napisał.

W niedzielę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w komunikacie, że wyniki z zielonogórskich stacji pomiarowych nie odbiegają od wartości uzyskiwanych przed pożarem w Przylepie. Dodano, że GIOŚ stale monitoruje jakość powietrza w Zielonej Górze w dwóch punktach pomiarowych.

Pożar składowiska odpadów ugaszony

Od soboty z pożarem hali w Przylepie, w której składowane są niebezpieczne substancje walczyło ok. 200 strażaków. W niedzielę po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że pożar hali jest opanowany, a wskaźniki pokazują, że zdrowie i życie mieszkańców nie jest zagrożone.

Zezwolenie na płonące od soboty składowisko odpadów w Przylepie wydał w 2012 r. starosta zielonogórski Ireneusz Plechan. PAP dotarła do tego dokumentu. Od tego czasu w Przylepie pod Zieloną Górą funkcjonowała hala pełna niebezpiecznych odpadów.

d3lm2v6

Zgodnie z polskimi przepisami pozwolenia na gromadzenie i utylizowanie niebezpiecznych substancji wydają starostowie. W 2012 r. Przylep był na terenie powiatu zielonogórskiego. W związku z tym, pozwolenie firmie Awinion wydał ówczesny starosta zielonogórski Ireneusz Plechan (PO). Zezwolił na zwożenie odpadów do hali po dawnych zakładach mięsnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lm2v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lm2v6
Więcej tematów