Trwa ładowanie...
d2f2nru

Loty marszałka Marka Kuchcińskiego. Sprawdziliśmy, co się dzieje ze sprawą

Jak ustaliła Wirtualna Polska, prokuratura nadal nie wszczęła śledztwa ws. lotów byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Śledczy piąty miesiąc analizują informacje, które Kancelaria Sejmu ujawniła oficjalnie na swoich stronach. Dla porównania: w najgłośniejszej sprawie ostatnich dni, aferze Mariana Banasia, śledztwo ruszyło po kilku dniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po wybuchu afery z lotami rządowymi samolotami Marek Kuchciński stracił stanowisko marszałka Sejmu.
Po wybuchu afery z lotami rządowymi samolotami Marek Kuchciński stracił stanowisko marszałka Sejmu. (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2f2nru
  • Prokuratura od blisko pół roku analizuje oficjalne dokumenty Kancelarii Sejmu
  • Marek Kuchciński jako szeregowy poseł korzysta jedynie z rejsowych połączeń
  • Postępowania dotyczące najważniejszych polityków PiS trwają bardzo długo

- Postępowanie ws. lotów marszałka Marka Kuchcińskiego jest na etapie czynności sprawdzających. Nadal trwa analiza materiałów, o które wystąpił prokurator prowadzący sprawę – informuje Wirtualną Polskę Łukasz Łapczyński z prokuratury okręgowej w Warszawie.

d2f2nru

Rodzina Marka Kuchcińskiego na pokładzie samolotu

Przypomnijmy, że zawiadomienie podejrzeniu przestępstwa przez ówczesnego marszałka Sejmu na początku sierpnia złożyła osoba fizyczna.

Jak ujawniły media, Marek Kuchciński wiele razy podróżował rządowym samolotem do rodzinnego Podkarpacia. Często też zabierał z sobą członków rodziny. Kuchcińscy latali nie tylko nowym gulfstreamem, ale również śmigłowcem Sokół. Maszyny kursowały głównie między Warszawą a Rzeszowem. Służba Ochrony Państwa nadawała tym lotom najwyższy status: HEAD.

d2f2nru

Później okazało się, że marszałek Sejmu zapraszał na pokład samolotu także partyjnych kolegów z żonami, np. posła Stanisława Piotrowicza z żoną, eurodeputowanego Zdzisława Krasnodębskiego z małżonką, a także posła Bogdana Rzońcę czy marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.

Zobacz także: "Dymisja to nie koniec". Europoseł Platformy ostro o lotach Kuchcińskiego

Po medialnej burzy, jaka wybuchła wokół tematu, na sejmowych stronach opublikowano wykaz 85 połączeń z 2018 i 2019 r. Część z nich dotyczyło takich wydarzeń jak Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej czy Dożynki Powiatu Jarosławskiego.

d2f2nru

Marek Kuchciński lata dzisiaj jak zwykły poseł

Jak podały media, podniebne podróże Kuchcińskiego w okresie od marca 2018 do maja 2019 roku z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem kosztowały budżet państwa ponad 4 mln zł.

Za aferę z lotami Kuchciński zapłacił stanowiskiem marszałka Sejmu. Dziś jest szeregowym posłem PiS i korzysta z rejsowych połączeń. W piątek w mediach społecznościowych ukazał się film, jak polityk wychodzi z samolotu, którym leciał na trasie Rzeszów – Warszawa.

Ile potrwa postępowanie sprawdzające w sprawie lotów? Tego nie wiadomo. Prokuratura nie wypowiada się na temat terminu zakończenia analizy dokumentów.

d2f2nru

Dla przypomnienia: podobnie długo, a nawet dłużej trwało postępowanie sprawdzające w sprawie tzw. dwóch wież (czyli budowy w Warszawie wieżowca przez spółkę Srebrna). Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury 30 stycznia br. Decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa zapadła 11 października.

Zupełnie inaczej wyglądała sprawa z raportem CBA ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia. Kierownictwo Biura zawiadomiło śledczych 29 listopada w piątek, a decyzja o wszczęciu śledztwa zapadła we wtorek 3 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2f2nru

Podziel się opinią

Share

d2f2nru

d2f2nru
Więcej tematów