Trwa ładowanie...
d2djj0y

Zdzisław Krasnodębski

Najnowsze informacje
2.5
(11 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Choszczno

d2djj0y
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Zdzisław Krasnodębski to badacz socjologii i filozofii społecznej, wykładowca akademicki, publicysta oraz poseł do Europarlamentu.

Zdzisław Krasnodębski – życiorys naukowca

Zdzisław Krasnodębski urodził się 11 kwietnia 1953 roku w Choszcznie na Pomorzu. Skończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytu Warszawskiego, a następnie na Ruhr-Universität Bochum położonym na terenie niemieckiego Zagłębia Ruhry. W 1984 roku uzyskał tytuł doktora, a w roku 1991 doktora habilitowanego na UW.

Na Alma Mater Zdzisław Krasnodębski wykładał socjologię teoretyczną i filozofię społeczną w latach 1976–1991. Jeszcze w latach 90. osiadł na stałe w Niemczech i został profesorem najpierw na Uniwersytecie w Kassel, a następnie w Bremie.

Przez 10 lat był również profesorem nadzywczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i – nieco krócej – Akademii Ignatianum w Krakowie. Z UKSW został zwolniony z powodów politycznych. Ponadto wykładał gościnnie na uniwersytetach amerykańskich (m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Princeton).

W jego zainteresowaniach badawczych mieszczą się: teorie socjologiczne, filozofia społeczna, filozofia polityczna (a zwłaszcza liberalizm polityczny i konserwatyzm) oraz politologia (stosunki polsko-niemieckie i integracja europejska).

Zdzisław Krasnodębski – charakterystyka polityczna

Zdzisław Krasnodębski jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość. W 2005 roku, podczas wyborów prezydenckich, udzielił honorowego poparcia Lechowi Kaczyńskiemu, który po zwycięstwie mianował Krasnodębskiego członkiem Narodowej Rady Rozwoju.

Od 2007 do 2009 roku socjolog ów należał do Rady Służby Publicznej, a w roku 2014 został członkiem rady programowej PiS-u. Z list Prawa i Sprawiedliwości wystartował w wyborach europarlamentarnych 2014 i otrzymał mandat europosła. Cztery lata później zajął miejsce Ryszarda Czarneckiego na stanowisku przewodniczącego Europarlamentu. W VIII kadencji PE był członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Delegacji ds. Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Kilka miesięcy przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego został ogłoszony oficjalnym kandydatem PiS-u z pierwszą pozycją na liście okręgu wielkopolskiego.

Zdzisław Krasnodębski – "Już nie przeszkadza" i inne książki

Zdzisław Krasnodębski – przed laty publicysta, m.in. "Rzeczpospolitej" i "Gazety Polskiej" – jest autorem wielu publikacji naukowych i kilku książek o tematyce politycznej. Głośny tytuł "Już nie przeszkadza" wydany w 2010 roku obnaża manipulacje i mechanizmy rządzące polską sceną polityczną w latach 2005–2010. Porusza zagadnienie postpolityki, czyli polityki opierającej się nie na wprowadzaniu reform, ale na kształtowaniu wizerunku rządzących skupionych na populizmie.

W książce "Większego cudu nie będzie", która ukazała się rok później, Krasnodębski punktuje intelektualne mody i zjawiska obecne we współczesnej debacie publicznej. Ocenia je krytycznie, a w zamian proponuje alternatywy wyrosłe z konserwatyzmu.

Zdzisław Krasnodębski – dokonania

Zdzisław Krasnodębski ma na swoim koncie wiele ważnych dokonań, wśród których należy wymienić m.in. badania nad obrazem Polaków w Niemczech przeprowadzone we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych oraz trzyletni projekt badawczy "Polska migracja do Niemiec". Zasiadał w jury Nagrody im. Hanny Arendt, a obecnie jest przewodniczącym rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na Uniwersytecie w Bremie przez prawie 10 lat obejmował kierownictwo nad interdysycplinarnymi studiami kultury polskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2djj0y
d2djj0y
d2djj0y
Więcej tematów
d2djj0y