Trwa ładowanie...

Łotwa podjęła decyzję. Ostra reakcja Rosji

Łotewski parlament uznał Rosję za "państwo sponsorujące terroryzm". "Rosja od dawna zasługuje na ten status swoimi działaniami w Ukrainie i poza nią" - napisał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Na decyzję Łotwy ostro zareagowała Rosja. "Biorąc pod uwagę, że ta decyzja nie ma żadnych podstaw, z wyjątkiem zwierzęcej ksenofobii, należy nazwać ideologów niczym innym, jak neonazistami" - napisała na Telegramie rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Share
Łotwa podjęła decyzję. Ostra reakcja RosjiŁotwa podjęła decyzję. Ostra reakcja RosjiFot: AA
d1nlged

W rezolucji parlament stwierdził, że "Łotwa uznaje działania Rosji w Ukrainie za ukierunkowane ludobójstwo na narodzie ukraińskim" i wezwała do większego wsparcia wojskowego, finansowego, humanitarnego i dyplomatycznego dla Ukrainy. Łotewski parlament ogłosił Rosję mianem "państwa sponsorującego terror".

Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką ze strony Rosji. "Biorąc pod uwagę, że ta decyzja nie ma żadnych podstaw, z wyjątkiem zwierzęcej ksenofobii, należy nazwać ideologów niczym innym jak neonazistami" - napisała w odpowiedzi na Telegramie rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Ukraina natomiast podziękowała Łotwie za zdecydowane stanowisko.

d1nlged

"Jestem wdzięczny łotewskiemu parlamentowi Saeimasowi i wszystkim jego członkom za uznanie Rosji za państwo sponsora terroryzmu" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji. "Rosja od dawna zasługuje na ten status swoimi działaniami w Ukrainie i poza nią. Ukraina zachęca inne państwa i organizacje do naśladowania" - dodał Dmytro Kułeba.

Łotwa nie wydaje już wiz Rosjanom

Na początku sierpnia Łotwa wezwała kraje Unii Europejskiej do nadania Rosji miana państwa sponsorującego terror. Powodem ma być "brutalność rosyjskich sił" w Ukrainie.

d1nlged

W ubiegłym tygodniu łotewskie władze podjęły i ogłosiły decyzję o wstrzymaniu wydawania wiz rosyjskim obywatelom. "Ambasada Łotwy w Rosji na czas nieokreślony wstrzymała przyjmowanie od obywateli Federacji Rosyjskiej wniosków w sprawie otrzymania wiz" - poinformowała placówka na Twitterze.

Zobacz też: Media dotarły do więzienia w Ołeniwce. Rosjanie nie przyznają się do ataku

Źródło: Reuters, Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nlged
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1nlged
d1nlged
Więcej tematów