"W imieniu prezydenta". Miedwiediew odwiedził samozwańcze republiki [RELACJA NA ŻYWO]
Czwartek to 169. dzień rosyjskiej inwazji. Dmitrij Miedwiediew przekazał, że spotkał się z szefami republik donieckiej i ługańskiej. "W imieniu Prezydenta Federacji Rosyjskiej odbyłem spotkanie na temat priorytetowych środków zapewnienia bezpieczeństwa republik Donbasu" – napisał na swoim kanale Telegram. Na spotkaniu omówiono również kwestie promowania rozwoju gospodarczego i społecznego ŁRL i DRL. "Szczególną uwagę zwrócono na unormowanie ustawodawstwa republik z prawem Federacji Rosyjskiej, odbudowę infrastruktury, naprawę szpitali i przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego, rozwiązania problemów społecznych i wsparcia obywateli" – napisał Miedwiediew. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • We wtorek zaatakowane zostało lotnisko wojskowe na okupowanym przez Rosję Krymie, które było bazą dla samolotów bombardujących cele w Ukrainie. Teraz w sieci pojawiły się zdjęcia sprzed i po ataku na lotnisko Saki w Novofedorivce.
- • Rosyjskie władze okupacyjne starają się przekonać mieszkańców zajętych terenów Ukrainy, że kraj został podzielony między Polskę i Rosję - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na swojej stronie internetowej.
- • W ciągu ostatniej doby doszło do co najmniej 8 wybuchów na terenie obwodu homelskiego w pobliżu lotniska wojskowego Ziabrowka, niedaleko granicy z Ukrainą - podały białoruskie media. Ministerstwo Obrony Białorusi jakiś czas później zaprzeczyło tym doniesieniom.
- • Na Krymie ogłoszono wysoki poziom "zagrożenia terrorystycznego”, który ma być aktualny do 24 sierpnia - przekazał samozwańczy premier Krymu Siergiej Aksionow.
Zdaniem ukraińskiego przywódcy na sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "wszyscy na świecie powinni natychmiast zareagować". - Wygonienie okupantów z terytorium (siłowni) jest w interesie świata, a nie tylko Ukrainy - podkreślił Wołodymyr Zełenski.
- Rosja po raz kolejny przebiła dno w światowej historii terroryzmu. Nikt więcej nie wykorzystywał elektrowni atomowej tak jawnie, by grozić całemu światu i stawiać jakieś warunki - dodał prezydent Ukrainy.
- To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty - powiedział Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.
Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ transmitowane jest na żywo.
Energoatom stwierdził, że elektrownia działa z ryzykiem naruszenia przepisów prawa atomowego i przeciwpożarowych. Obecnie na stacji przebywają pracownicy Rosatomu, a personel ukraiński nadal tam pracuje. Dyrektor generalny MAEA wezwał do udostępnienia elektrowni niezależnym obserwatorom.
W Nowym Jorku odbywa się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, które Rosja zwołała w związku z ostrzałem Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej rzekomo przez ukraińskie wojsko. Ukraina obwinia Rosję.
Wybuchy w Nowej Kachowce - ukraińskie media.
Poza tym, że Ukraina jest jednym z najważniejszych eksporterów rolniczych, kraj ten ma złoża 117 ze 120 najczęściej używanych w przemyśle surowców i to właśnie dostrzega Rosja. „Ukraina ma największe złoża uranu w Europie. (Ma też) drugie co do wielkości złoża rudy żelaza, tytanu i manganu oraz trzecie co do wielkości zasoby gazu łupkowego” - wskazali analitycy SecDev, podkreślając, że Rosja będzie starała się przynajmniej ograniczyć ukraińskie zdolności wydobycia i produkcji, a z czasem zacząć przejmować produkcję i dochody z ukraińskich zasobów.
Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że "Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata".
"Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie (utrzymanie) statusu 'supermocarstwa' w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo”, a to przełoży się na wyższe ceny i „podważy przejście na energie odnawialne" - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne
Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę wskazuje w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.
Alarm powietrzny w 29 obwodach. Ukraińskie media informują o wybuchach w obwodzie tarnopolskim.
"Szczególną uwagę zwrócono na unormowanie ustawodawstwa ŁRL i DRL z prawem Federacji Rosyjskiej, odbudowę infrastruktury, naprawę szpitali i przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego, rozwiązania problemów społecznych i wsparcia obywateli" – napisał Miedwiediew.
Według Miedwiediewa w spotkaniu wziął udział prokurator generalny Federacji Rosyjskiej Igor Krasnow, pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Kiriyenko , minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcew, minister budownictwa Irek Fajzullin, dyrektor FSB Aleksander Bortnikow oraz szef Komitet Śledczy Aleksander Bastrykin.
Na spotkaniu omówiono również kwestie promowania rozwoju gospodarczego i społecznego ŁRL i DRL - podaje propagandowa agencja RIA Novosti.
Zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przekazał, że odwiedził samozwańcze republiki ludowe, gdzie spotkał się z szefami republik donieckiej i ługańskiej. "W imieniu Prezydenta Federacji Rosyjskiej odbyłem spotkanie na temat priorytetowych środków zapewnienia bezpieczeństwa republik Donbasu” – napisał na swoim kanale Telegram.
Kolejna seria alarmów powietrznych w Ukrainie.
W sieci pojawiło się nagranie z ataku ma miejscowość Pisky położoną niedaleko Doniecka. Wykorzystano straszliwą broń termobaryczną. Wyjaśniamy zasadę jej działania.
Powiązane tematy:
"To wojna Rosji, nie tylko Putina. To nie Putin, tylko prawdziwi rosyjscy żołnierze przybywają z Rosji, by zabijać, torturować i niszczyć" - podkreślił minister. "Znaczna większość Rosjan popiera wojnę, cieszy się z ostrzałów ukraińskich miast i zabijania Ukraińców. Więc niech rosyjscy turyści zadowolą się Rosją" - dodał Kułeba.
To wojna Rosji, nie tylko Władimira Putina; większość Rosjan popiera wojnę, więc niech rosyjscy turyści zadowolą się pobytem w swoim kraju - napisał w czwartek na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
- Około 30-40 procent generałów i oficerów, którzy uczestniczyli w planowaniu specjalnej operacji wojskowej, zostało odsuniętych od pełnienia obowiązków i są objęci śledztwem - dodał.
Według danych ukraińskiego sztabu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow pozostają na swoich stanowiskach "tylko, by nie dopuścić do dyskredytacji najwyższego dowództwa wojskowego"
- W Rosji około 40 procent generałów i oficerów, którzy planowali przebieg działań zbrojnych na Ukrainie, jest odsuniętych od służby i objętych śledztwem - powiedział w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.
- Kontynuowane są represyjne działania wobec wyższego i starszego składu oficerskiego sił zbrojnych Rosji w związku z klęskami planów strategicznych na odcinku ukraińskim - oświadczył generał Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- Spotkaliśmy się, aby dać jasny przekaz: "walka Ukrainy jest nasza", ale dzisiejsza konferencja dotyczyła nie tylko słów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie Ukrainie w średnim i długim okresie - podkreślił gospodarz spotkania, minister obrony Danii Morten Bodskov.
Odnosząc się do zadeklarowanej kwoty 1,5 mld euro, Bodskov stwierdził, że może ona jeszcze wzrosnąć. - Wiele krajów zasygnalizowało chęć dalszej pomocy, najpierw jednak muszą o tym zdecydować parlamenty - podkreślił.
Ministrowie obrony zgodzili się w Kopenhadze na powołanie zarządzanego przez Wielką Brytanię funduszu, mającego pomóc zwiększyć produkcję broni. Islandia, która nie posiada własnego wojska, obiecała przygotowanie misji rozminowywania Ukrainy.
Darczyńcy z 26 krajów, reprezentowani głównie przez ministrów obrony, zadeklarowali w czwartek na konferencji w Kopenhadze przekazanie 1,5 mld euro na rzecz zwiększenia zdolności wojskowych Ukrainy. Dyskutowano m.in. o możliwościach produkcji broni.
Guterres wezwał także strony do wycofania personelu wojskowego i sprzętu z terenu elektrowni oraz powstrzymania się od dalszego rozmieszczania jednostek na terenie przemysłowym.
Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał do zaprzestania wszelkiej działalności wojskowej wokół elektrowni atomowej w Zaporożu i utworzenia wokół niej strefy zdemilitaryzowanej.
W komunikacie z godz. 18:20 koncern Energoatom przekazał, że sytuacja w strefie przemysłowej, gdzie zlokalizowana jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa "nadal jest ostra". Według raportu Energoatomu, rosyjskie wojsko uderzyło niedaleko pierwszego bloku energetycznego. Uszkodzona została przepompownia ścieków.
Aktualna mapa.
Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski