Trwa ładowanie...

Łotwa "gotowa do reakcji". Poważna sytuacja na granicy z Rosją

Premier Łotwy Evika Silina wydała oświadczenie dotyczące sytuacji na granicy z Rosją. Podkreśliła, że "sytuacja jest poważna", a jej kraj "gotowy do reagowania na różne wyzwania". Prezydent Edgars Rinkeviczs zaznaczył, że wszystkie kraje mające wspólną granicę z Rosją i Białorusią koordynują działania - informuje agencja LETA.

Granica Łotwy z Rosją Granica Łotwy z Rosją Źródło: PAP
d3dtkqc
d3dtkqc

Prezydent Rinkeviczs spotkał się z premier Siliną, aby omówić sytuację na wschodniej granicy Łotwy. Spotkanie odbyło się w kontekście decyzji Finlandii o zamknięciu granicy z Rosją. Premier poinformowała prezydenta o swoich rozmowach z władzami fińskimi w Helsinkach.

Rząd i władze "gotowe do szybkiej reakcji"

- Zostałem zapewniony, że rząd i władze są gotowe do szybkiej reakcji, gdyby doszło do jakiejś zmiany sytuacji - przekazał Rinkeviczs.

Silina podkreśliła, że łotewska straż graniczna utrzymuje kontakt z krajami graniczącymi z Rosją i Białorusią. Dodała, że jest również w kontakcie z władzami Finlandii, Litwy i Estonii.

d3dtkqc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Putin zastawił pułapkę. "Ukraińska armia się wykrwawia"

Radykalny krok Finlandii. "Sytuacja jest poważna"

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że sytuacja jest poważna. Tylko jedno przejście jest otwarte między Łotwą i Białorusią, a na granicy z Rosją - dwa. Oczywiście mogą być różne wyzwania i sytuacje, ale jesteśmy gotowi do reakcji - powiedziała szefowa łotewskiego rządu.

We wtorek rząd Finlandii podjął decyzję o zamknięciu całej granicy z Rosją. Imigranci, którzy próbują dotrzeć do Finlandii przez Rosję, nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i tam składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów.

W październiku Łotwa podjęła decyzję o zamknięciu dwóch przejść granicznych z Rosją: Vientuli i Pededze. Decyzja ta była odpowiedzią na działania Rosji, która zdecydowała, że niewielkie przejście w Vientuli będzie jedynym szlakiem lądowym, którym obywatele Ukrainy mogliby dostać się do Rosji z krajów UE. Ministerstwo oceniło, że w związku z tą decyzją Rosji na granicy mogłyby powstać warunki, które stwarzałyby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i wpływałyby na porządek publiczny.

d3dtkqc

W odpowiedzi na presję migracyjną Łotwa zdecydowała również o zamknięciu przejścia granicznego Silene na granicy z Białorusią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dtkqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3dtkqc
Więcej tematów