Łobez. Tłumaczył, że pomylił żubra z dzikiem. Wyrok dla byłego leśnika

Sąd Rejonowy w Łobzie wydał wyrok w sprawie byłego już leśnika, który zastrzelił żubra. Mężczyzna próbował ukryć swoją winę. Przekonywał, że nie działał celowo. Sędzia nie dał wiary tłumaczeniom S. P. i uznał go za winnego. Wyrok nie jest prawomocny.

Łobez. Zastrzelił żubra. Sąd wydał wyrok
Łobez. Zastrzelił żubra. Sąd wydał wyrok
Źródło zdjęć: © Pixabay

Sprawa dotyczy wydarzeń z września 2019 r. Na terenie Nadleśnictwa Łobez znaleziono truchło żubra. Został trafiony w serce, a następnie pozbawiony tuszy. Na martwe zwierzę natrafili grzybiarze, którzy powiadomili leśniczego. Ten zwlekał z przekazaniem informacji dalej. Kiedy sprawą zajęła się policja, mężczyzna przyznał się do winy. Tłumaczył się jednak, że pomylił żubra z dzikiem.

Nadleśnictwo Łobez. Zastrzelił żubra. Sąd wydał wyrok

S. P. został zatrzymany i przesłuchany. Postawiono mu zarzut pozyskania mięsa z pozostającego pod ochroną gatunkową samca żubra i spowodowania w związku z tym zniszczenia w świecie zwierzęcym. Zastosowano wobec niego dozór i poręczenie majątkowe. Leśnik został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W poniedziałek Sąd Rejonowy w Łobzie wydał wyrok w tej sprawie - podaje wwf.pl.

Oskarżony został uznany za winnego. Sędzia skazał go na miesiąc więzienia i karę 18 miesięcy ograniczenia wolności poprzez wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, w wymiarze po 25 godzin miesięcznie. S. P. dostał 5-letni zakaz wykonywania zawodu i "wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie".

Były leśnik skazany za zabicie żubra. Nieprawomocny wyrok

Mężczyzna ma również zapłacić 15 tys. złotych grzywny. 13 tys. zł nawiązki ma przelać na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo ma pokryć koszty sądowe i 3 360 zł opłaty. Sąd zdecydował również, że na rzecz Skarbu Państwa przepadnie broń myśliwska z nabojami, z której został zabity żubr. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: wwf.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)