Litwa sprzedaje byłe więzienie CIA
W tajnej niegdyś placówce amerykańskie służby torturowały podejrzanych o terroryzm. Teraz Wilno chce się pozbyć obiektu.
25.01.2022 08:48
Posiadłość z lotu ptaka wygląda całkiem niegroźnie. Duża stodoła w północno-wschodniej części Wilna otoczona wysokimi drzewami. Gdyby nie historia tego miejsca, nie byłoby w nim nic szczególnego. W latach 2005-2006 amerykański wywiad zagraniczny CIA wykorzystywał jednak budynek w dzielnicy Antaviliai jako tajne więzienie, w którym torturowano podejrzanych o terroryzm.
Zobacz także
O sprawie informuje agencja Reuters wraz z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".
"Projekt nr 2". Litwa chce się pozbyć kłopotliwego obiektu
Budynek z dziesięcioma pomieszczeniami znany jest pod nazwą "Projekt nr 2" oraz "Areszt Śledczy Fiolet". - W pozbawionych okien i dźwiękoszczelnych pomieszczeniach "można było robić, co się chciało" - powiedział agencji Reuters Arvydas Anusauskas, który w 2010 roku kierował litewskim śledztwem parlamentarnym w sprawie więzień. - Co dokładnie się tam działo, nie udało nam się ustalić - dodał.
Zobacz też: Putin widzi słabość Bidena? Kreml chce nowego porządku na świecie
Jasne jest jednak, że CIA przetrzymywała tam podejrzanych o terroryzm. Czasami mieli oni przebywać w odosobnieniu, gdzie zadręczano ich niegasnącym światłem i nieustającym hałasem.
Litewski rząd postanowił pozbyć się w końcu "obciążonego historią" obiektu. Rządowy fundusz nieruchomości, zarządzający majątkiem, który nie jest już potrzebny państwu, przygotowuje go do sprzedaży.
Nieznana pozostaje jeszcze cena za obiekt.
Więźniowie "Projektu nr 2"
Na początku tego miesiąca ujawniono, że rząd litewski zapłaci więźniowi z Guantanamo Abu Zubajdzie 100 tys. euro za to, że kraj ten tymczasowo pozwolił CIA na uwięzienie go w ośrodku pod Wilnem.
Znana jest także tożsamość jeszcze dwóch innych więźniów, którzy mieli przebywać w położonym na Litwie ośrodku. Jednym z nich jest pakistański terrorysta Chalid Szajch Muhammad, pomysłodawca i organizator zamachów z 11 września 2001 roku. Wszyscy trzej mężczyźni przebywają obecnie w Guantanamo.