Trwa ładowanie...

Wieczni więźniowie. Dwadzieścia lat Guantanamo

Dwie dekady temu, 11 stycznia 2002 roku, samolot Sił Powietrznych USA z pasażerami ubranymi w pomarańczowe kombinezony wylądował w opuszczonej bazie amerykańskiej na wybrzeżu Kuby. Jaskrawe postaci z zasłoniętymi twarzami i skutymi z tyłu dłońmi opuszczały maszynę. Niektórzy siedzą tam do dziś.

W 2019 roku, w waszyngtońskim parku Lafayette, organizacja Amnesty International przeprowadziła protest, podczas którego domagała się zamknięcia Guantanamo i zaprzestania tortur,  Wikimedia Commons W 2019 roku, w waszyngtońskim parku Lafayette, organizacja Amnesty International przeprowadziła protest, podczas którego domagała się zamknięcia Guantanamo i zaprzestania tortur, Wikimedia Commons Fot: SLOWKING
d4bhgjn
d4bhgjn

Guantanamo było rewanżem za zamachy z 11 września. Więźniowie, schwytani w pierwszych miesiącach "wojny z terrorem", ogłoszonej przez administrację Busha, zamieszkali w surowych warunkach. Szybko zła sława tego miejsca obiegła świat. I to też nie uległo zmianie przez minionych 20 lat.

Baza Guantanamo nie jest miejscem, które chciałoby się i łatwo by było odwiedzić. A jednak ciekawość reporterska popchnęła tam wielu dziennikarzy, którzy uznali za stosowne przypomnieć światu o koszmarze kubańskiego obozu dla terrorystów w rocznicę utworzenia mrocznego miejsca.

Nie wszyscy osadzeni siedzą tu od 20 lat. Niektórym z nich udało się nie tylko wyjść na wolność, ale również wywalczyć odszkodowania za tortury. Okazało się, że nie ma pewności co do związków niektórych z nich z Al-Kaidą. Ale czasem prawda nie miała znaczenia, bo więźniowie nie zostali przez lata oskarżeni ani skazani.

d4bhgjn

Siedzą tu sprawcy domniemanych ataków z 11 września. Zwani są "wiecznymi więźniami" - od 20 lat czekają na proces. Jest też kilkunastu, którym nic nie udowodniono, a zarzuty nigdy nie zostały sformułowane.

Wewnątrz więzienia Bagram w Afganistanie. Talibowie grożą Ameryce

Amnesty International już kilka lat temu sporządziła raport na temat sytuacji w Guantanamo, potępiając łamanie praw człowieka, bezzasadne przetrzymywanie bez postawienia zarzutów oraz stosowanie tortur. W 2019 roku w Waszyngtonie odbyły się wielkie akcje solidarności z cierpiącymi osadzonymi w Guantanamo.

Wieczni więźniowie. Dwadzieścia lat Guantanamo

A jednak niechlubny w dziejach Ameryki twór nadal istnieje, choć pierwsze plany zamknięcia pojawiły się już pod koniec prezydentury George'a W. Busha, Barack Obama kilka razy zapowiadał likwidację więzienia w Guantanamo, a podobną obietnicę złożył tuż po wyborze Joe Biden. Za kadencji Donalda Trumpa, co nie zdziwiło nikogo, padły przeciwne deklaracje.

Jak dotąd amerykański rząd na słowach poprzestał. Możliwe jednak, że w najbliższych latach część więźniów może zostać zwolniona, a określona grupa będzie odesłana do swoich krajów. To byłaby wielka ulga dla budżetu USA. Utrzymanie jednego więźnia kosztuje podatnika 13 milionów dolarów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bhgjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhgjn
Więcej tematów