Trwa ładowanie...

Terroryści z całego świata wpatrzeni w Afganistan. Talibowie wzorem

Organizacje terrorystyczne patrzą z podziwem na afgańskich talibów, którzy cierpliwie krok po kroku odzyskiwali władzę w kraju. Ofensywa nie byłaby możliwa bez ich wieloletnich praktycznie niewidocznych działań. Postępowanie talibów może posłużyć za model dla terrorystów, którzy chcą zwiększyć swoje wpływy w różnych miejscach na świecie.

Talibowie przejęli władze w Afganistanie Talibowie przejęli władze w Afganistanie Źródło: fot. East News, fot: WAKIL KOHSAR
d4eu8hv
d4eu8hv

Zwycięski pochód talibów obserwował cały świat. Ich błyskawiczna ofensywa kojarzy się dziś z dramatycznymi obrazami z lotniska w Kabulu, skąd tysiące ludzi próbowało uciekać przed ich nieuchronnymi rządami.

Zwycięstwo było nie tylko sukcesem militarnym, ale także sukcesem organizacyjnym i taktycznym. Model operowania talibów może teraz posłużyć niejako za "podręcznik" dla innych organizacji terrorystycznych, które dzięki temu mogą uczyć się, "jak przejąć państwo". Wydarzenia w Afganistanie przeanalizował w swoim najnowszym raporcie amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

d4eu8hv

Zdobycie wpływów politycznych na szczeblu lokalnym

Walka o władzę toczyła się głównie na polu bitwy, ale obejmowała również wysiłki zmierzające do zdobycia wpływów politycznych w afgańskich prowincjach na szczeblu lokalnym. Korupcja w afgańskim rządzie oraz rozczarowanie obecnością zagranicznych sił odbijało się silnie w regionach kraju, dzięki czemu talibowie mogli zakorzenić się głębiej w społecznościach, jako alternatywa dla takiego stanu rzeczy.

Zobacz też: Ukrywa się w Polsce. Talibowie wciąż go szukają. Przerażająca relacja

Według doniesień amerykańskiego dziennika talibom udało się nie tylko przeniknąć do lokalnych władza, ale także do tych centralnych. Mieli oni działać pod przykrywką i w ministerstwach, na uniwersytetach czy prowadzić przedsiębiorstwa, dzięki czemu znaleźli się w odpowiednim czasie na kluczowych stanowiskach. Gdy nadarzyła się okazja do przejęcia władzy latem tego roku, została ona przejęta.

d4eu8hv

Terroryści patrzą z uwagą i zazdrością

Zwycięstwo talibów nie pozostało niezauważone przez grupy dżihadystów z całego świata, które przyglądały się temu z podziwem i zazdrością. Wiele lokalnych grupy Al-Kaidy wystosowały po ich "sukcesie" oświadczenia z gratulacjami m.in. jemeński oddział organizacji okrzyknął strategię talibów "realistyczną drogą" do sukcesu.

Wymaga to przemyślenia obecnego podejścia do operacji antyterrorystycznych przez państwa Zachodu. Do tej pory operacje militarne były nadmiernie skoncentrowane na taktyce i szybkich "zwycięstwach". Zabrakło strategii - co dalej? Upadłe państwa to idealne miejsce na rozwój niepożądanych inicjatyw, które jak się okazuje, są w stanie sprawnie zastąpić dotychczasową władzę.

Metoda na posiadanie monopolu na terror, połączona często z byciem jedynym rozwiązaniem na jego zakończenie okazała się bardzo skuteczna, i stanowi nie lada problem do rozwiązania. Militarna odpowiedź, na tego typu zagrożenia może być coraz mniej skuteczna - obawia się "The Wall Street Journal".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eu8hv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eu8hv
Więcej tematów