Trwa ładowanie...
d1u0c7c

Litwa: konsultacje w sprawie ziemi


Związek Polaków na Litwie wynajął prawnika do konsultacji w sprawie zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie byłym właścicielom. Od dwóch miesięcy porad w Domu Kultury Polskiej w Wilnie udziela młody prawnik Grzegorz Sakson.

d1u0c7c
d1u0c7c

Trzygodzinny dyżur pełni raz na tydzień. Pochodzi z rejonu solecznickiego. Przed pięciu laty ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Litewskie ustawodawstwo poznawał samodzielnie. Doświadczenie zdobywał jako radca prawny samorządu rejonu wileńskiego. Obecnie jest prawnikiem w jednej z wileńskich kancelarii prywatnych.

Grzegorz Sakson na brak chętnych nie może narzekać, bo kwestia zwrotu ziemi mieszkańcom Wileńszczyzny - regionu, w którym mieszka najwięcej litewskich Polaków, jest - obok edukacji i pisowni polskich nazwisk - najpoważniejszym problemem polskiej mniejszości na Litwie. W porównaniu z innymi regionami Litwy majątki ziemskie na Wileńszczyźnie zwracane są bardzo opieszale.

Starania - często nieskuteczne - mieszkańców Wileńszczyzny o zwrot dawnych własności ziemskich opisuje w jednym z ostatnich numerów Kuriera Wileńskiego Jadwiga Pomostko:

- Godna podziwu jest cierpliwość, wytrwałość i siła wewnętrzna naszego wileńskiego ludu. Kołacze do wszystkich, nawet najwyższych urzędów Litwy, włącznie z prezydenckim... Jest zaganiany i bezczelnie oszukiwany przez tak zwanych "urzędników państwowych". A ci... zadufani, pewni siebie, silni mafijnymi powiązaniami i... absolutnie bezkarni. (pat)

Kurier Wileński

d1u0c7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u0c7c
Więcej tematów