ŚwiatLitwa: ambasador w Ejszyszkach

Litwa: ambasador w Ejszyszkach


Nowy ambasador Rzeczypospolitej Polski na Litwie dr Jerzy Bahr 28 września br. na zaproszenie mera Józefa Rybaka złożył pierwszą oficjalną wizytę w rejonie solecznickim. Znajomość z ziemią solecznicką polski dyplomata rozpoczął od wyjazdu do Ejszyszek.

09.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W słynnym ze swoich polskich korzeni mieście ambasador RP odwiedził działający w Ejszyszkach Dom Polski oraz miejscową szkołę polską. Dyrektorzy placówek zapoznali dr J. Bahra z działalnością instytucji, ich osiągnięciami i troskami dnia powszedniego. W trakcie rozmów z ejszyszczanami wysokiej rangi dyplomata interesował się kwestiami oświaty, sytuacją gospodarczo-społeczną miasta, starając się zrozumieć litewską specyfikę. Po kilkugodzinnym pobycie w Ejszyszkach polscy dyplomaci powrócili do Solecznik, gdzie, zgodnie z programem wizyty, odbyło się spotkanie ze społecznością ośrodka rejonowego.

_ Cieszę się, że jestem wśród was jako przedstawiciel Rzeczypospolitej Polski - kraju, który czujecie w szczególny sposób. Nie chciałbym składać dzisiaj politycznych oświadczeń. Przyjechałem tu, by uczyć się u Was. Uważam, że będę pracował lepiej, jeżeli będę lepiej Was znał_ - powiedział w swych pierwszych słowach J. Bahr do zebranych w auli samorządu solczan, zachęcając ich do szczerego dialogu.

Jedno z pierwszych pytań zadanych dyplomacie dotyczyło pozycji MSZ RP w sprawie pisowni nazwisk polskich na Litwie. Odpowiadając na to pytanie ambasador zaznaczył, że problem pisowni nazwisk jest stale podnoszony przez władze polskie w rozmowach z rządem Litwy. Wysoki gość wykluczył możliwość ustępstw w tej kwestii ze strony polskiej.

_ Uważam, że ta sprawa w najbliższej przyszłości zostanie pomyślnie rozwiązana. Pomocne w tym będzie także przyszłe wstąpienie naszych krajów do Unii Europejskiej. Litwa pozostaje w tyle od standardów europejskich w kwestii zasad pisowni nazwisk mniejszości narodowych, dlatego przed wejściem do wspólnej Europy będzie musiała dostosować się do ogólnoeuropejskiej praktyki_ - zaznaczył dr J. Bahr.

Udzielenia solczanom informacji, dotyczącej terminu wejścia w życie Karty Polaka, podjął się konsul generalny RP w Wilnie M. Jackiewicz. Konsul wyraził ubolewanie, że Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył uchwalić tak oczekiwanego przez Polonię dokumentu, w związku z czym pozostaje oczekiwać, kiedy do ponownego rozpatrzenia ustawy przystąpi nowo wybrany parlament polski.

Znaczna część spotkania została poświęcona problemom oświaty polskiej na Litwie. Obecnych na sali dyrektorów polskich placówek oświatowych interesował stosunek Polski do opracowywanego na Litwie projektu o szkołach z niepaństwowym językiem nauczania, który przewiduje zmniejszenie rangi szkół polskich. W przypadku uchwalenia przez Sejm Litwy obecnej edycji projektu, polska młodzież będzie pozbawiona możliwości zdobywania średniego wykształcenia w języku ojczystym. Dyrektor szkoły średniej im. J. Śniadeckiego w Solecznikach Stefan Dudojć prosił dr J. Bahra o pośrednictwo w zwołaniu konferencji, której zadaniem byłoby opracowanie modelu szkoły polskiej na Wileńszczyźnie. Ambasador RP, wypowiadając się na temat warunków działalności i przyszłości oświaty polskiej na Litwie, podkreślił, że państwo polskie przywiązuje do tej kwestii dużą wagę.

Sprawy oświaty polskiej na Litwie oraz litewskiej w Polsce zostały dokładnie uzgodnione w Traktacie polsko-litewskim. Dokument ten gwarantuje mniejszościom narodowym zdobycie średniego wykształcenia w ojczystym języku i z całą pewnością nie pozwolimy na łamanie traktatu - zapewnił ambasador. W opinii dyplomaty język polski na Litwie czeka dobra perspektywa - współpraca polsko-litewska będzie się rozrastać. Na rynku pracy będą potrzebni ludzie doskonale władający litewskim i polskim językami. A więc nauka języka polskiego jest swego rodzaju inwestycją w przyszłość dzieci.

Zapoznawczą wizytę dr J. Bahra w rejonie zakończył pobyt w Solecznickiej Szkole Średniej im. J. Śniadeckiego, która w ciągu ostatnich lat dzięki pomocy finansowej z Macierzy w znacznym stopniu unowocześniła swój gmach. (A. K. /pr)

litwapolskapisownia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)