List mniejszości litewskiej do ministra ws. szkoły w Sejnach
Wszystkie najważniejsze organizacje litewskie w Polsce wystosowały we wtorek list do ministra edukacji Edmunda Wittbrodta, w którym domagają się zapewnienia dzieciom z gimnazjum
w Sejnach możliwości nauczania w języku litewskim.
Z powodu likwidacji pierwszej i drugiej klasy z językiem litewskim i połączeniu ich z klasami polskimi w gimnazjum nr 2 w Sejnach, rodzice 22 litewskich uczniów z gminy Sejny wysyłają teraz swoje dzieci do gimnazjum w sąsiedniej gminie Puńsk.
Wójt gminy Sejny Jan Skindzier twierdzi, że gminy finansowo nie stać na prowadzenie tak małych klas i zapewnia, że litewskie dzieci ucząc się razem z polskimi nie straciłyby wiele na nauce. Zmieniliśmy to, co niezbędne, czyli te godziny, które nie muszą przecież być wykładane po litewsku - dodał. Jak wyjaśnił, po litewsku na wspólnych łączonych lekcjach uczniowie I i II klasy razem uczyliby się religii, sztuki, języka litewskiego oraz geografii Litwy. Po litewsku, ale na oddzielnych lekcjach mieliby tylko zajęcia z historii Litwy.
Wspólnota Litwinów w Polsce, najważniejsza organizacja mniejszości litewskiej zapowiedziała, że Litwini na całym świecie za pośrednictwem Światowej Wspólnoty Litwinów będą zbierać pieniądze na opłacenie internatu dla 22 uczniów z gminy Sejny, by mogli oni się uczyć w Puńsku, jeśli klasy litewskie w Sejnach nie zostaną przywrócone. (mk)