PolskaLikwidacja drobiu na fermach w powiecie płockim

Likwidacja drobiu na fermach w powiecie płockim

Na fermach drobiu w powiecie płockim, na których wykryto wirusa ptasiej grypy, rozpoczęła się likwidacja drobiu. Po jej zakończeniu budynki zostaną odkażone.

Likwidacja drobiu na fermach w powiecie płockim
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kubicki

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ptasia-grypa-w-polsce-6038683533223041g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ptasia-grypa-w-polsce-6038683533223041g )
Ptasia grypa w Polsce

Wybito wszystkie ptaki z dwóch ferm, na których wykryto wirusa ptasiej grypy. Do gminy Brudzeń niedaleko Płocka wirus najgroźniejszej odmiany H5N1 został prawdopodobnie zawleczony przez dzikie ptaki.

Prawie 4 tysięce indyków hodowanych na fermach w Myśliborzycach i Uniejewie zostało uśpionych i pod policyjną eskortą wywiezionych do utylizacji. Osoby, które miały bezpośredni kontakt z ptakami, zostały poddane kwarantannie i znajdują się pod opieką epidemiologów.

Eksperci podkreślają, że prawdopodobieństwo zarażenia się ludzi wirusem H5N1 jest minimalne. Jednak, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, w promieniu trzech kilometrów od zarażonych gospodarstw badany jest drób. Na drogach dojazdowych wyłożono maty nasączone środkami dezynfekującymi. Teren monitorują służby sanitarne.

Za tereny zagrożenia uznano gminy Brudzeń Duży, Nowy Duninów, Mochowo i Starą Białą. Wojewodowie mazowiecki i kujawsko-pomorski podjęli działania, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

O 8-ej zbiera się w Płocku sztab kryzysowy zwołany przez starostę powiatu płockiego, Michała Boszko. Sztab ma ocenić dotychczasowe działania służb sanitarno-weterynaryjnych i porządkowych na terenie zapowietrzonym i zagrożonym ptasią grypą.

Obrady powiatowego sztabu kryzysowego będą koncentrowały się również na kontroli większych i mniejszych gospodarstw, w których hodowany jest drób oraz wykonania kwarantanny na obszarze podwyższonego ryzyka, a więc tam, gdzie istnieje największe niebezpieczeństwo zakażeń wirusem H5N1, wywołującym najgroźniejszy rodzaj ptasiej grypy. Ponadto, sztab kryzysowy musi podjąć decyzję, czy odbędą się lekcje w szkołach, znajdujących się na terenie, na którym występuje potencjalne zagrożenie wystąpienia ptasiej grypy.

grypawirusptaki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)