Trwa ładowanie...
dwlblhf

Liedel: internet to źródło radykalizacji i rekrutacji

- Sama zmiana wiary nie jest groźna, natomiast groźne jest publiczne niemalże emanowanie tą wiarą; mianowicie kawiarnia, spotkanie, jakaś impreza i zamiast rozmowy o panienkach, jest rozmowa o wierze. I tu się zaczyna problem – stwierdził były antyterrorysta Jerzy Dziewulski w #dzieńdobryWP. Eksperci ds. terroryzmu w studiu WP wskazali, co może być oznaką radykalizacji, a w perspektywie – świadczyć o chęci pomocy dżihadystom.

dwlblhf
dwlblhf

- Ja nie mówię, że to jest tak, że każda jednostka, która jest poddawana procesowi radykalizacji, będzie emanowała tymi symptomami – podkreślił Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Zdaniem eksperta warto jednak zwrócić uwagę na nietypowe zachowania, takie jak częste przesiadywanie w internecie, oglądanie określonych stron internetowych czy zmiana trybu funkcjonowania, które często mogą wiązać się ze zmianą religii.

Eksperci w studiu zgodnie stwierdzili, że żadne służby na świecie nie mogą stwierdzić, że w pełni monitorują osoby wyjeżdżające i wjeżdżające na teren danego kraju pod kątem ich powiązań z dżihadystami. – Natomiast to jest kwestia monitorowania internetu, bo to jest dzisiaj źródło radykalizacji i rekrutacji – podkreślił Liedel.

W ocenie Dziewulskiego polskie służby ciągle dysponują „zasobami” z okresu realnego socjalizmu, kiedy miały dobre rozeznanie w sytuacji panującej na Bliskim Wschodzie.

– Tam operowały firmy polskie, które budowały drogie, budowały przedsiębiorstwa. Praktycznie rzecz biorąc każdy, kto wyjeżdżał w takie miejsce, kto pracował w takim miejscu, jednak był pewnego rodzaju przekaźnikiem, nie chcę powiedzieć informatorem, agentem, do stosowania pewnych form prób werbowania na tamtym terenie – powiedział Dziewulski i dodał, że polskie służby z pewnością jeszcze z tego mechanizmu korzystają.

dwlblhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwlblhf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj