Licealiści z Dolnego Śląska pionierami w Unii
Sycowscy licealiści, jako jedni z nielicznych, mogli wziąć udział w pierwszej w całej Unii Europejskiej próbnej maturze. Trzecioklasiści pisali ją, wykorzystując komputery i internet.
Uczniowie sycowskiego Liceum Ogólnokształcącego, jako jedni z nielicznych w Polsce mogli, wziąć udział w próbnej maturze z matematyki za pośrednictwem internetu.
29 października 10 tysięcy uczniów z całej Polski brało udział w pionierskiej e-maturze przygotowanej przez Politechnikę Łódzką. Do tej pory w żadnym kraju Unii Europejskiej nie przeprowadzono matury w tej formie i na taką skalę. W naszej placówce przystąpiło do niej 39 licealistów. Wynik próbnego egzaminu maturalnego przyniósł uczniom sycowskiego liceum spokój przed najważniejszą rozgrywką, ponieważ wszyscy zdali. Uczeń z najsłabszym wynikiem zdobył 40 proc., a z najwyższym osiągnął 82 proc. Średnia wyników wyniosła 63 proc.
- Ten sprawdzian był ciekawy i nietrudny. Jednak z uwagi na to, że w zadaniach otwartych uczniowie musieli rozwiązywać zadania wg ustalonych "sztywnych" schematów, wielu z nich potraciło punkty. Nie mogli rozwiązywać zadań swoimi sposobami, które dawały również dobre efekty - tłumaczy Anna Chowańska - Morozowicz nauczycielka matematyki z ogólniaka.
W kolejnym zmaganiu, jakim była próbna matura z matematyki, ale przeprowadzana już w tradycyjny sposób, brali udział wszyscy uczniowie z klas maturalnych. Pieniądze na ten cel pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Kapitał Ludzki. 3 listopada z królową nauk zmagało się w LO 138 maturzystów.
- Poziom próbnej matury z tą prawdziwą pokrywa się. Uczniowie z klas o profilach, gdzie przedmioty ścisłe są wiodące wychodzili zadowoleni z sali. Gorsze nastawienie do sprawy mają uczniowie, którzy zdają matematykę z przymusu. Sądzę jednak, że mają dużą szansę zdobyć co najmniej 30 proc. - uspokaja Anna Chowańska- Morozowicz. Wyniki listopadowej matury poznamy w grudniu.
Około 140 uczniów zmaga się od wczoraj z próbną maturą, która została ufundowana z pieniędzy unijnych. Arkusze przygotuje Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon". Egzamin z języka polskiego odbył się 24 listopada, dziś maturzyści piszą "matmę", w czwartek język obcy, a w piątek przedmiot dodatkowy.
Młodzież z sycowskiego liceum nie ma czasu na wytchnienie. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy zdecydowało się zakupić diagnozy, które zostały opracowane przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, dla klas programowo najwyższych. Próbne egzaminy maturalne na poziomie podstawowym odbędą się między 8 a 10 grudniem 2009 r. Język polski zaplanowano na 8 grudnia, matematykę na 9, a test z języka obcego na 10 grudnia.
Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie nie marnuje żadnej okazji i wykorzystuje wszystkie możliwe szanse. Do końca roku rusza projekt o nazwie "Z peryferii do centrum" finansowany ze środków unijnych przy udziale budżetu państwa. Wykonawcą tego przedsięwzięcia będzie firma Optima z Opola. Projekt przewiduje systematyczną pracę edukacyjną z uczniami dwóch kolejnych roczników. Podstawowym schematem działań będzie utworzenie pięciu kół z matematyki, fizyki, chemii, biologii i języka angielskiego, na dwóch poziomach: dla uczniów mających trudności i dla tych bardziej uzdolnionych.
Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes.pl/ GazetaWroclawska: Jak będą wyglądały trybuny na Maślicach