Trwa ładowanie...

Libia uderzyła w Państwo Islamkie. Siły rządowe odbiły kwaterę główną terrorystów w Syrcie

• Siły rządowe odbiły kampus uniwersytecki oraz centrum konferencyjne
• Była to główna kwatera sił Państwa Islamskiego w Syrcie
• AFP podało, że w rękach IS pozostaje wciąż pobliski szpital Ibn Sina
• Agencja dżihadystów Amak: IS zestrzeliło jeden samolot wojskowy

Share
Libia uderzyła w Państwo Islamkie. Siły rządowe odbiły kwaterę główną terrorystów w Syrcie
Źródło: Getty Images News, fot: Majid Saeedi / Stringer
d4kw3rk

Siły rządowe ogłosiły odbicie z rąk Państwa Islamskiego kampusu uniwersyteckiego oraz centrum konferencyjnego będącego główną kwaterą IS w Syrcie na północy Libii. To kolejny krok ku całkowitemu wyzwoleniu miasta, które było bastionem dżihadystów.

Siły rządu jedności narodowej (GNA) wspierane przez lotnictwo USA próbują przejąć kontrolę nad całą Syrtą, do której weszły 9 czerwca i gdzie od tamtej pory oblegają pozycje IS. Jednak dżihadyści stawiali siłom prorządowym zdecydowany opór, przeprowadzając kontrataki, w tym zwłaszcza zamachy samobójcze w samochodach pułapkach. Postęp sił rządowych opóźniają też snajperzy oraz pozostawione przez dżihadystów miny.

Jednak na skutek uderzenia oddziałów GNA dżihadyści zostali zmuszeni do ucieczki z kampusu uniwersyteckiego i schronili się w pobliskiej dzielnicy między uniwersytetem a centrum konferencyjnym Wagadugu, które stanowiło ich kwaterę główną w Syrcie. W pościgu za nimi zajęte zostało także centrum Wagadugu - głosi komunikat służb prasowych GNA.

d4kw3rk

AFP pisze, że w rękach IS pozostaje wciąż pobliski szpital Ibn Sina.

Służby prasowe GNA podały także, że podczas operacji dowództwo straciło kontakt z jednym z samolotów wykonujących zadania bojowe. Szczegółów nie podano. Natomiast propagandowa agencja prasowa dżihadystów Amak poinformowała, że IS zestrzeliło jeden samolot wojskowy, a jego pilot został zabity.

Na prośbę rządu jedności narodowej od 1 sierpnia siły powietrzne USA dokonują nalotów na cele Państwa Islamskiego w Syrcie.

Państwo Islamskie skorzystało z chaosu, w którym pogrążyła się Libia po upadku Muammara Kadafiego, i w czerwcu 2015 roku opanowało Syrtę. Według szacunków amerykańskich władz z początku roku, w Libii znajdowało się ok. 6 tys. bojowników IS. Ale ostatnio władze USA mówią, że liczba bojowników w Libii spadła i że generalnie IS słabnie pod naciskiem lokalnych prorządowych milicji i popieranego przez ONZ rządu jedności.

d4kw3rk

Podziel się opinią

Share
d4kw3rk
d4kw3rk
Więcej tematów