"Lex TVN" w rękach Andrzeja Dudy. Wiemy, co sądzą Polacy
Kontrowersyjna nowelizacja ustawy medialnej znalazła się w Pałacu Prezydenckim. O jej losach wkrótce zdecyduje Andrzej Duda. Czy prezydent powinien podpisać ustawę? Co na ten temat sądzą Polacy? Mamy najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
O "lex TVN" opinię "zdecydowanie pozytywną" ma 14,1 proc. ankietowanych. Z kolei "raczej pozytywnie" ustawę ocenia 11,5 proc. uczestników badania zrealizowanego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski. To oznacza, że przychylny stosunek do zapisów ma łącznie 25,6 proc. Polaków.
Stosunek "zdecydowanie negatywny" do ustawy wyraża 48,1 proc. badanych, a "raczej negatywny" 8,6 proc. respondentów. To daje łącznie 56,7 proc. Polaków nieprzychylnie nastawionych do tego dokumentu. 17,8 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Odpowiedź "zdecydowanie negatywną" wskazało 90 proc. wyborców KO, 74 proc. wyborców Lewicy, 69 proc. wyborców PSL, 44 proc. wyborców Konfederacji oraz 11 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości (względem ostatnich wyborów parlamentarnych z 2019 roku).
W sondażu pytaliśmy również o ewentualne konsekwencje wejścia w życie "lex TVN". Zdaniem 41,4 proc. Polaków nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji "zdecydowanie zagraża" wolności mediów w Polsce. Odpowiedź "raczej zagraża" wybrało kolejne 12,3 proc. badanych. To oznacza, że badanych zaniepokojonych zmianami, które niesie za sobą ustawa, jest łącznie 53,7 proc.
Przeciwnego zdania jest 14 proc. ankietowanych - uważają oni, że ustawa "zdecydowanie nie zagraża" wolności mediów. Wariant "raczej nie zagraża" wskazało 15,3 proc. pytanych. Łącznie to 29,3 proc. Polaków sądzących, że dokument nie wpłynie na wolność mediów w naszym kraju. 17 proc. osób nie wie natomiast, co o tym myśleć.
Wirtualna Polska zapytała również, jaką decyzję ws. "lex TVN" powinien podjąć Andrzej Duda.
Według większości Polaków (50,7 proc.) prezydent powinien zawetować ustawę. Z kolei 19,7 proc. osób chciałoby jej podpisania.
Według 12,5 proc. respondentów o losach "lex TVN" powinien zadecydować Trybunał Konstytucyjny. 17 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.
Prezydenckiego weta domaga się 77 proc. obecnych wyborców partii opozycyjnych, 52 proc. niezdecydowanych, 48 proc. niegłosujących oraz 8 proc. sympatyków obozu rządzącego.
Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniu 20 grudnia 2021 roku przez United Surveys. Badanie wykonano metodą CATI na próbie 1000 osób w wieku 18+. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Protesty przeciwko "lex TVN" w całej Polsce
Grupa posłów PiS i Kukiz'15 podczas piątkowych obrad Sejmu zdecydowała o odrzuceniu senackiego weta ws. nowelizacji ustawy medialnej. Głosowanie odbyło się znienacka, bez wcześniejszych zapowiedzi. O tym, co może oznaczać wejście w życie "lex TVN", pisaliśmy tutaj.
Jak informowaliśmy na łamach Wirtualnej Polski, Andrzej Duda skłania się ku opcji skierowania "lex TVN" do Trybunału Konstytucyjnego. - Będzie to niejako odroczony podpis prezydenta. Odesłanie ustawy do TK jest w polskich warunkach de facto podpisem pod ustawą - mówił nam nieoficjalnie jeden z współpracowników głowy państwa.
W niedzielę wieczorem w całym kraju odbyły się liczne demonstracje. Protestujący wyszli na ulice ponad setki polskich miast, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Toruniu, Katowicach, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie czy Opolu. Wydarzenia te relacjonowaliśmy minuta po minucie.