PolskaLepperowi pół pensji "na otrzeźwienie"

Lepperowi pół pensji "na otrzeźwienie"

07.06.2002 18:23, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Prezydium Sejmu postanowiło ukarać szefa
Samoobrony Andrzeja Leppera pozbawiając go przez dwa miesiące
połowy uposażenia - poinformował marszałek Marek Borowski.

Uposażenie poselskie wynosi 8,9 tys. zł. Leppera z obrad Sejmu wykluczył w piątek wicemarszałek Donald Tusk.

Prezydium Sejmu wykorzystując nowe przepisy regulaminowe postanowiło ukarać Andrzeja Leppera karą finansową utraty połowy uposażenia przez dwa miesiące - powiedział Borowski w piątek dziennikarzom.

Jak podkreślił, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z wykluczeniem kara jest stosunkowo niska. Borowski podkreślił, że w przypadku wykluczenia można zastosować taką karę przez 6 miesięcy.

Ale bierzemy pod uwagę, że jest to pierwsza tego rodzaju kara i mamy nadzieję, że spowoduje ona otrzeźwienie - dodał marszałek.

Borowski podkreślił, też że czwartkowe ekscesy których dopuścił się Andrzej Lepper wysypując zboże a także zapowiadając różne ekscesy i wybryki w Sejmie spowodowały, że z wicemarszałkami Sejmu uzgodnił iż reakcja na wszystkie wykroczenia regulaminowe będzie ostra.

Tak też się stało. Andrzej Lepper został wykluczony z posiedzenia po uprzednim wielokrotnym ostrzeganiu go. Będziemy kontynuowali tego rodzaju politykę. Sejm nie może zamienić się w siedlisko anarchii, do której wyraźnie zmierza Andrzej Lepper - oświadczył marszałek.

Według znowelizowanego niedawno Regulaminu Sejmu, prowadzący obrady marszałek, po uprzednim zwróceniu uwagi ma prawo przywołać posła do porządku, jeżeli uniemożliwia on prowadzenie obrad. Jeżeli poseł nie reaguje, marszałek może ponownie przywołać go do porządku stwierdzając, że uniemożliwia on obrady.

Jeżeli poseł mimo wszystko nie przestanie uniemożliwiać obrad i na tym samym posiedzeniu Sejmu został już raz przywołany do porządku za ich uniemożliwianie, prowadzący obrady marszałek może wykluczyć go z posiedzenia Sejmu, a poseł ma obowiązek natychmiast opuścić salę posiedzeń.

Od decyzji o wykluczeniu z obrad poseł może odwołać się do Prezydium Sejmu, które rozstrzyga sprawę po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia poseł nie bierze udziału w posiedzeniu.

Zgodnie z Regulaminem, za uniemożliwianie obrad Sejmu Prezydium Sejmu ma prawo obniżyć posłowi uposażenie nawet o połowę lub odebrać mu nawet całą dietę na okres nie przekraczający 3 miesięcy. W przypadku wykluczenia z obrad poseł może utracić całą dietę lub połowę uposażenia nawet na 6 miesięcy. (iza)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także