Trwa ładowanie...

Lempart na wiecu w Warszawie: "Było warto". Mocne wystąpienie liderki Strajku Kobiet

- W zeszłym roku protestowałyśmy po orzeczeniu zakazującym aborcji, walczyłyśmy o godność. Było warto, bo PE uznał, że aborcja jest prawem człowieka - mówiła Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet podczas niedzielnej manifestacji na pl. Zamkowym w Warszawie.

Marta Lempart Fot. YoutubeMarta Lempart Fot. Youtube
d1ro3ku
d1ro3ku

- Wiem, że wielu z was zastanawiało się, czy warto, czy to ma sens. Odpowiadam: warto, bo bronimy wartości europejskich cały czas. W imię zasad - mówiła Lempart.

Jak dodawała, "teraz też walczymy o wartości europejskie, każdy po swojemu, każdy w swojej sprawie". - Komisja Europejska i Parlament Europejski są zobowiązane, żeby nam pomóc, bo my jesteśmy Europejczykami. To my toczymy walkę, bronimy wartości. A nie władza - dodała liderka Strajku Kobiet.

- To jest walka, która toczy się cały czas. Europa jest dla wszystkich - podkreśliła Lempart. - Kiedy skończymy tutaj, zapraszamy was na spacer - powiedziała.

Wanda Traczyk-Stawska odpowiedziała kontrmanifestantom. "Milcz, głupi chłopie!"

Wcześniej bardzo ostrych słów w kierunku kontrmanifestantów, którzy próbowali zagłuszyć protest na pl. Zamkowym, użyła Wanda Traczyk-Stawska, była żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Milcz, chamie skończony! Milcz, głupi chłopie! Bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała. Jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, aby przemówić w ich imieniu! - mówiła Wanda Traczyk-Stawska.

d1ro3ku

Niedzielne manifestacje w całym kraju to efekt czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że niektóre przepisy prawa UE są niezgodne z polską Konstytucją.

W Warszawie wystąpił m.in. Donald Tusk, który tuż po orzeczeniu TK wezwał do manifestacji. - Jestem Polakiem, którego siedem lat temu państwa Europy wybrały na swojego szefa, szefa Rady Europejskiej. Wybrały ze względu na szacunek dla Polski, wybrały ze względu na szacunek dla naszej trudnej i pięknej drogi do niepodległości, do Europy. Wybrali ze względu na szacunek dla was - mówił lider PO.

- I dlatego, niech nikt się nie dziwi, że czuję się w tym krytycznym, przełomowym momencie zobowiązany podnieść alarm spowodowany decyzjami pseudotrybunału i decyzjami partii rządzącej, która już bez owijania w bawełnę, bez ukrywania czegokolwiek, podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej - powiedział Tusk.

- Mówiłem wczoraj, że nawet gdybym miał być sam, to będę stał i podnosił ten alarm, bo to jest sprawa naszej przyszłości, to jest sprawa przyszłości naszych dzieci i wnuków, ale nie jestem sam i dobrze wiedziałem, że będzie was dużo, ale nawet przez myśl mi nie przeszło, że przyjdzie tutaj na Plac Zamkowy i okoliczne ulice tyle tysięcy ludzi - mówił szef PO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ro3ku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ro3ku
Więcej tematów