Trwa ładowanie...
d4itjlc

Lądowanie w Normandii. 75 lat temu rozpoczęło się wyzwalanie Europy

75 lat temu, dokładnie 6 czerwca 1944 roku doszło do lądowania sił alianckich w Normandii. Połączone siły aliantów rozpoczęły wtedy wyzwalanie Francji, a także całej Europy spod okupacji hitlerowskiej. Z okazji 75. rocznicy tego wydarzenia w Wielkiej Brytanii, a także we Francji zorganizowano wiele wydarzeń z udziałem światowych przywódców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lądowanie w Normandii. Theresa May i Emmanuel Macron.
Lądowanie w Normandii. Theresa May i Emmanuel Macron. (East News, Fot: PHILIPPE WOJAZER)
d4itjlc

Lądowanie w Normandii – obchody w Wielkiej Brytanii

W środę w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się oficjalne obchody 75. rocznicy lądowania w Normandii. Do Portsmouth przybyli przywódcy 16 krajów. Nie zabrakło prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Francji Emmanuela Macorna, premier Wielkiej Brytanii Theresy May, czy też królowej Elżbiety II. Polskę podczas oficjalnych obchodów reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Głos w imieniu przywódców zabrała królowa Elżbieta II. Władczyni podziękowała weteranom za ich walkę. W swoim przemówieniu przywołała fragment wystąpienia ojca, króla Jerzego VI.

d4itjlc

Podczas uroczystości nie zabrakło wzruszających wystąpień. Theresa May przeczytała list żołnierza, który zginął podczas pierwszych walk w Normandii. Emmanuel Macron również odczytał list. Były to słowa 16-letniego bojownika francuskiego ruchu oporu, który nie doczekał lądowania w Normandii. Został rozstrzelany przez nazistów 26 września 1943 roku. Nastolatek w liście pocieszał rodziców i podkreślał, że chciałby zobaczyć wolną Francję.

W uroczystościach udział wzięli również weterani lądowania w Normandii. Około 300 żołnierzy w środę wieczorem wsiadło na pokład statku MV Boudicca, którym przepłyną do Normandii, pokonując tą samo trasę, co 75 lat temu. Na trasie towarzyszyć będzie im brytyjska marynarka wojenna.

75. rocznica lądowania w Normandii we Francji

W czwartek 6 czerwca uroczystości związane z rocznicą lądowania w Normandii przeniosą się do Francji. Swój udział w tej części obchodów potwierdzili m.in. gospodarz Emmanuel Macron, a także Donald Trump i Theresa May.

d4itjlc

Podziel się opinią

Share

d4itjlc

d4itjlc
Więcej tematów