ŚwiatKwaśniewski za Senatem

Kwaśniewski za Senatem


(AFP)
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, przebywający z jednodniową wizytą na Litwie, podczas piątkowej konferencji prasowej opowiedział się za utrzymaniem dwuizbowego parlamentu.

22.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Prezydent pytany przez dziennikarzy o pomysły zlikwidowania Senatu, odpowiedział: jestem zwolennikiem Senatu, Senat na przestrzeni lat pełnił istotną rolę wspomagając proces legislacyjny i eliminując z dorobku ustawowego wiele ewidentnych błędów, nielogiczności, niespójności, a czasami wręcz głupstw. Dodał, że większość krajów europejskich ma dwuizbowy parlament.

Według Kwaśniewskiego, Senat spełnia bardzo praktyczną funkcję - ma możliwość weryfikacji, poprawienia tego dorobku legislacyjnego, który przychodzi z Sejmu. Sejm nie jest ciałem na tyle idealnym, żebym mógł uznać, że zakończenie prac przez Sejm jest przyjęciem dokumentów bliskich ideałowi - powiedział.

Możemy zastanawiać się nad formułą Senatu, czy ma być to stu senatorów, ale skoro w konstytucji jest zapis, że ma być ich stu, to nie ma specjalnie co się nad tym zastanawiać - uważa Kwaśniewski. Dodał, że jest zwolennikiem wyboru senatorów w okręgach jednomandatowych.

Podkreślił, że konstytucja w Polsce jest "ciągle bardzo świeża". Na tym etapie musimy się skupić nad tym, aby konstytucja stała się dobrem ogólnonarodowym, częścią świadomości prawnej, państwowej - dodał.

Według prezydenta, konstytucja, która co pięć lat podlegałaby zmianom nie będzie żadnym dokumentem cieszącym się powagą i szacunkiem obywateli. Jego zdaniem, manipulowanie dzisiaj przy konstytucji zmarnuje wyjątkową okazję, żeby wreszcie coś budować na stałym fundamencie. Dodał: Sprawa ciągłości i stabilności konstytucji jest dużo istotniejsza niż niektóre wady, jakie ta konstytucja ma.

Pytany o rolę Senatu we wspieraniu Polonii na całym świecie prezydent powiedział: Senat w budżecie na 2002 r. - ja dzisiaj o 18.00 ten budżet podpiszę - dysponuje środkami na wspieranie środowisk polonijnych. Jednocześnie wyraził przekonanie, że z tej kwoty będą również korzystać środowiska polskie na Litwie. (mk)

Zobacz także
Komentarze (0)