Kukiz spotyka się z PiS. Domaga się czterech ustaw
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza, projekty ustaw o hodowli konopi, związkach i organizacjach rolniczych, a także projekt zmiany ordynacji wyborczej - taki pakiet rozwiązań negocjuje Paweł Kukiz z Jarosławem Kaczyńskim. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, do osiągnięcia porozumienia między oboma politykami jest bliżej niż dalej.
11.05.2021 | aktual.: 11.05.2021 15:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niewykluczone, że część propozycji Pawła Kukiza i jego współpracowników zostanie włączonych do "Nowego Polskiego Ładu" - społeczno-gospodarczego programu formacji rządzącej, który ma zostać zaprezentowany wkrótce.
Od tego, czy w "Nowym Polskim Ładzie" znajdą się pomysły Kukiza, będzie zależało jego poparcie dla poszczególnych projektów, na których zależy Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mateuszowi Morawieckiemu - słyszymy z otoczenia współtwórcy ruchu Kukiz’15.
Negocjacje z PiS. Role rozdzielone
Rozmowy między otoczeniem Kukiza a partią rządzącą trwają od miesięcy, zintensyfikowały się w ostatnich tygodniach, a szybkiego tempa nabrały po głosowaniu nad ratyfikacją zasobów własnych Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Odbudowy.
W tym tygodniu - jak słyszymy - ludzie Pawła Kukiza prowadzą rozmowy na temat czterech projektów ustaw: o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, hodowli konopi (w projekcie dotyczącym konopi siewnych chodzi o to, aby ułatwić ich uprawę oraz podnieść próg substancji psychoaktywnych THC z 0,2 do 0,3 proc.), związkach i organizacjach rolniczych oraz o zmianie ordynacji wyborczej.
Tym ostatnim projektem zajmuje się - ze strony rządu - szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Z ministrem rozmawia na ten temat poseł Jarosław Sachajko, bliski współpracownik Pawła Kukiza. Kukizowi zależy, by połowa posłów w Sejmie była wybierana z jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Muzyk i poseł przypomina, że PiS także miało takie pomysły - w projekcie zmiany ordynacji z 2006 roku. Szkopuł w tym, że do tego byłaby niezbędna zmiana w Konstytucji.
Szczegółami i kuluarowymi rozmowami - również oficjalnie, w ministerialnych gabinetach - zajmuje się Jarosław Sachajko. Paweł Kukiz zaś ustala priorytety, wyznacza zadania i sam negocjuje na najwyższym politycznym szczeblu - czyli z Jarosławem Kaczyńskim. Panowie rozmawiali już m.in. o sędziach pokoju czy ustawie antykorupcyjnej.
Kolejna runda rozmów - jak słyszymy - ma odbyć się w środę. Pawłowi Kukizowi i jego ludziom mają zostać zaprezentowane najważniejsze założenia "Nowego Ładu".
Porozumienie z Gowinem może nie wypalić
Co ciekawe, odsuwa się wizja sojuszu Pawła Kukiza z Jarosławem Gowinem.
O tym, że panowie mieli zawrzeć bliżej nieokreślone porozumienie programowe, mówili nam w marcu - oficjalnie - politycy formacji Jarosława Gowina.
- Jesteśmy już dogadani, jesteśmy po słowie, pozostały kwestie organizacyjne - zapewniał Wirtualną Polskę poseł Michał Wypij, jeden z najbliższych współpracowników Gowina.
Niemal dwa miesiące później o żadnym sojuszu nie ma mowy. To dobra wiadomość dla PiS: Jarosław Kaczyński od początku chciał bowiem ubiec Gowina i samemu ustalić warunki współpracy (programowej, nie koalicyjnej) między jego partią a ruchem Kukiz’15.
Porozumienie Gowina z Kukizem miało polegać na zobowiązaniu do zgłaszania wspólnych projektów ustaw w Sejmie. Chodzi m.in. o projekt ustawy o powołaniu instytucji sędziów pokoju czy ustawy antykorupcyjnej. Współpraca Gowina z Kukizem miała opierać się także na wspólnym przygotowywaniu nowych rozwiązań dla przedsiębiorców - te jednak znajdą się w "Nowym Polskim Ładzie" i będą firmowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.
- Głosy ludzi Pawła Kukiza będą istotne przy realizacji założeń z naszego sztandarowego programu, jakim będzie "Nowy Ład" - mówi nam współpracownik prezesa PiS.
Kukiz: Nie rozmawiamy o koalicji z PiS
Lider Kukiz’15 spotykał się w ciągu ostatnich miesięcy z prezesem PiS kilkukrotnie. Rozmawiał z nim o ewentualnej, "punktowej" współpracy dotyczącej konkretnych rozwiązań ustawodawczych.
Niektóre media twierdziły, że chodzi o coś jeszcze: potencjalny wspólny start w kolejnych wyborach parlamentarnych. Czy faktycznie na ten temat toczą się rozmowy? Kukiz kategorycznie zaprzecza.
- Nic nie jest przesądzone, ale uważam, że to jest naturalny rozwój wydarzeń. Uważam, że Paweł Kukiz zrozumiał już, że można swoje cele i idee realizować tylko wtedy, gdy ma się swoją siłę polityczną, a taką siłę zapewni sobie z PiS - uważa europoseł tej partii Ryszard Czarnecki.
- Ja myślę, że Paweł Kukiz rozważa bliższą współpracę polityczną z naszym obozem - dodaje polityk partii rządzącej.
A pytany przez nas o te doniesienia rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział niedawno w programie "Tłit": - Jeśli Paweł Kukiz chciałby w przyszłości startować z list PiS, to ma szanse. Pytanie, jakie plany ma sam Paweł Kukiz.
Lider ruchu Kukiz'15 wyraźnie zaznacza, że jego ugrupowanie "chce zawrzeć porozumienie przy wspieraniu się przy wspólnych postulatach". - Nie chodzi o współpracę polityczną - deklaruje Kukiz.