Trwa ładowanie...
d1qts63

Kto z poborowych automatycznie trafi do rezerwy?

Rozporządzania szczegółowo opisujące nowe
zasady uregulowywania stosunku do służby wojskowej są gotowe -
zapewnił w Sejmie wiceszef MON Czesław Piątas. Przepisy precyzują m.in., którzy z poborowych automatycznie zostają przeniesieni do rezerwy.

d1qts63
d1qts63

Jak podał wiceszef resortu, zostaną wdrożone po podpisaniu przez prezydenta noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony, co powinno nastąpić przed 2 lutego.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytanie Władysława Wody (PSL), który podnosił, że poborowi mają problem z uzyskaniem wpisu o uregulowaniu stosunku do służby wojskowej.

Poseł wskazywał, że jego brak jest szczególnie dotkliwy dla tych, którzy starają się o przyjęcie do pracy w służbach mundurowych m.in. policji, państwowej straży pożarnej oraz dla osób ubiegających się o kredyty.

9 stycznia Sejm przyjął poprawki Senatu do tzw. "średniej nowelizacji" ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, która wprowadza kwalifikację wojskową zamiast poboru. Gwarantuje ona uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez przeniesienie do rezerwy bez konieczności jej odbywania.

d1qts63

Zgodnie z przepisami ci, którzy nie zostali powołani do odbycia zasadniczej służby do 4 grudnia 2008 r. (tzn. nie odebrali kart powołania) zostaną przeniesieni do niej automatycznie.

To samo stanie się z osobami, które nigdy nie stawały do poboru, jednak osoby te będą musiały stawić się do kwalifikacji.

Piątas zapewnił, że resort "podjął kroki, by osoby, które nie dopełniły nałożonego na nich obowiązku nie spotykały się z reakcją w postaci sankcji karnych".

W ramach kwalifikacji osoby zgłaszające się do WKU mają w przyszłości przechodzić badania lekarskie i jedynie na tej podstawie otrzymywać dokument o uregulowaniu służby.

d1qts63
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qts63
Więcej tematów